Gruzja z Wostok Podróże i Tomaszem Jeżowskim

Szukasz potwierdzonego wyjazdu?

Odwiedź stronę naszej drugiej marki - GLOBZON TRAVEL.
Znajdziesz tam aktualną listę potwierdzonych wycieczek, które organizujemy.

Zobacz potwierdzone wycieczki
Dlaczego warto?
 • Zobaczysz najpiękniejsze miejsca w Gruzji
 • Będziesz uczestniczyć w gruzińskich biesiadach
 • Podróże w małych grupach (6-14 osób)
 • Będziesz pod opieką specjalisty – Tomasza Jeżowskiego
 • Wyżywienie w cenie

Gruzja – z czym Ci się kojarzy?
Każdy kto jedzie pierwszy raz do Gruzji ma o tym kaukaskim kraju własne wyobrażenie. Większości Gruzja kojarzy się z pięknymi widokami górskimi, ciepłym morzem, z odrobinę „wschodnim zamieszaniem”, miejscem nie zadeptanym jeszcze tak bardzo przez turystów jak zachód… I to wszystko prawda. Jednak Gruzja to coś więcej, niż tylko piękne widoki. Gruzja to kraj, gdzie już od pierwszego momentu można się poczuć jak w domu lub jak w odwiedzinach u starych, dobrych znajomych. To miejsce, gdzie na każdym kroku spotkamy się z gościnnością i życzliwością mieszkających tu ludzi. A dopełnieniem całości będzie gruzińska kuchnia, która zadowoli nawet najbardziej wybredne podniebienia, wspaniałe gruzińskie wino oraz niesamowite uczty z tradycyjnymi toastami.
Gruzja jest jednym z tych miejsc, które z powodzeniem można nazwać rajem na ziemi, a ten kto choć raz ją odwiedzi – będzie chciał tam wrócić.

Zapraszamy więc do Gruzji, kraju winem płynącego. A pokaże Wam ją nasz specjalista od Wschodu – Tomasz Jeżowski

Więcej o Gruzji na naszym blogu:

Program
Dzień

1

WARSZAWA/KRAKÓW/KATOWICE – KUTAISI

Wylot z Warszawy (6:15), Katowic (6:40) lub Krakowa (5:30). Na gruzińskiej ziemi, w Kutaisi, wylądujemy około południa czasu miejscowego.

Po odbiorze bagażu ruszamy na zwiedzanie Kutaisi i okolic. Udamy się między innymi do Gelati, małego miasteczka nieopodal Kutaisi, w którym zobaczymy monastyr Gelati. Znajdują się w nim zjawiskowe freski i cenne manuskrypty pochodzące nawet z XIII wieku.

Kolejny przystanek zrobimy przy malowniczo położonym zespole klasztornym Mocameta.

Na kolację i nocleg wrócimy do Kutaisi

Dzień

2

KUTAISI - CKALTUBO - MESTIA

Dziś naszym celem będzie Swanetia – region Gruzji, który słynie z wież obronnych. Na trasie zatrzymamy się kilkakrotnie, aby zrobić świetne zdjęcia.

Pierwszym postojem będzie zapomniane uzdrowisko Ckaltubo – niegdyś leczył się w nim sam Stalin, dziś natomiast jego monumentalne sanatoria przyciągają miłośników architektury socrealistycznej.

Dalej przystaniemy między innymi przy przepięknym kanionie Martwili
niesamowite, zapierające dech w piersiach widoki gwarantowane!

Następnie podziwiać będziemy drugą pod względem wysokości na świecie tamę nad rzeką Inguri.

Na koniec dnia dotrzemy do Mestii, czyli do serca Swanetii. Wieczorem czeka na nas tradycyjna gruzińska uczta, czyli „supra”. Nocleg w Mestii.

Dzień

3

USZGULI

Po śniadaniu wycieczka samochodami 4×4 do Uszguli – najwyżej położonej wioski w Europie. Wiodąca do niej trasa jest niezwykle malownicza. Po przyjeździe na miejsce przespacerujemy się po Uszguli, gdzie czas jakby się zatrzymał. Mimo, że jest to coraz bardziej turystyczne miejsce, nadal można się tu poczuć jak w innym świecie. Widok wież obronnych na tle wysokich szczytów Kaukazu, a do tego spacerujące wszędzie krowy pozwalają oderwać się od codzienności.

Oprócz spaceru po wiosce czeka nas tu łagodny trekking w kierunku lodowca
Szchara – najwyższego szczytu Gruzji.

Na kolację i nocleg wrócimy do Mestii.

Dzień

4

MESTIA - BATUMI

Po śniadaniu opuszczamy Swanetię i jedziemy odpocząć nad morze do Batumi.

Po drodze zatrzymamy się jeszcze na plantacji herbaty, aby dowiedzieć się więcej o procesie jej produkcji i słynnych „herbacianych polach Batumi”.

Przyjazd do Batumi. Miasto to wywołuje zwykle skrajne uczucia, jedni są zachwyceni, inni patrzą z niedowierzaniem na współczesną architekturę miasta. Jedno jest pewne – obok Batumi nikt nie przejeżdża obojętnie. Oczywiście Batumi, oprócz morza, ma do zaoferowania o wiele więcej. Warto zobaczyć małą, choć klimatyczną starówkę, przespacerować się deptakiem wzdłuż wybrzeża, czy odwiedzić lokalny targ rybny.

Na kolację pójdziemy do jednej z lokalnych knajpek. Nocleg w Batumi.

Dzień

5

BATUMI

Dzień wolny, który spędzamy w Batumi lub jego okolicach.

Po śniadaniu, w zależności od naszych preferencji, możemy przeznaczyć go na plażowanie i kąpiele albo odkryć bardzo ciekawą okolicę największego miasta w regionie Adżarii. Na chętnych czeka m.in. wspaniały ogród botaniczny lub ruiny rzymskiej twierdzy w Gonio. Z racji na charakter wolnego dnia obiadokolację organizujemy we własnym zakresie. Nocleg w Batumi.

Dzień

6

BATUMI – UPLISCICHE - TBILISI

Po śniadaniu opuszczamy Adżarię i ruszamy na wschód. Naszym celem będzie stolica Gruzji – Tbilisi.

Najpierw jednak zatrzymamy się w Uplisciche, aby zwiedzić jedno z gruzińskich miast skalnych i jednocześnie jeden z najstarszych ośrodków mieszkalnych w tym regionie. Po południu dojedziemy do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja i nocleg w Tbilisi.

Dzień

7

KACHETIA

Dziś po śniadaniu ruszamy na podbój kolejnego regionu Gruzji – Kachetii. To region, który słynie z winnic, zabytkowych świątyń i wspaniałych krajobrazów.

Naszym pierwszym przystankiem będzie miasteczko Sighnagi, nazywane miastem miłości. Po krótkim zwiedzaniu zatrzymamy się u jednego z lokalnych gospodarzy, aby w jego winnicy skosztować lokalnych trunków i dowiedzieć się więcej o produkcji wina.

Następnie odwiedzimy jeszcze Telavi i znajdujący się tam barwny targ. Na kolację wrócimy do Tbilisi. Dzisiejszą suprę uświetni pokaz gruzińskich tańców. Nocleg w Tbilisi.

Dzień

8

TBILISI - KUTAISI

Po śniadaniu ruszamy odkrywać stolicę Gruzji – Tbilisi. A zdecydowanie jest co odkrywać. Już samo położenie miasta zachwyca – wąwóz rzeki Kury otoczony przez liczne wzgórza. Jedno z nich zdobędziemy wyjeżdżając na nie kolejką gondolową, by podziwiać wspaniałą panoramę Tbilisi. W dalszej części zwiedzania przespacerujemy się po starym mieście – zobaczymy między innymi najważniejsze tbiliskie cerkwie: Sioni, Metechi i Anczischati, poznamy także nowoczesną architekturę współczesnego Tbilisi.

Następnie ruszamy na zwiedzanie dawnej stolicy Gruzji – Mcchety. Odwiedzimy również górujący nad nią klasztor Dżwari, skąd rozciąga się wspaniały widok na okolicę.

Stamtąd ruszamy w drogę do Kutaisi. Kolacja i nocleg w Kutaisi.

Dzień

9

POŻEGNANIE

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Czas wolny na ostatnie zakupy. Następnie przejazd na lotnisko. Wylot zgodnie z rozkładem lotów około południa. Przelot do Warszawy lub Katowic.

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Podane godziny przelotów mają charakter informacyjny i mogą ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych.

Program został stworzony w oparciu o siatkę przelotów bezpośrednich liniami Wizzair.

Terminy/ceny
Termin CENA (6-14 osób)

30.09-08.10.2023

5 990 PLN

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

UWAGA:

 • Część w PLN: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (pozostała kwota) płatna na 30 dni przed wyjazdem
 • BILET LOTNICZY – Dla Państwa wygody wyłączamy bilet z ceny głównej. Oczywiście pomagamy w wyszukaniu najlepszego połączenia oraz jeśli będzie takie życzenie – w zakupie. Współpracujemy z najlepszymi kasjerami, którzy będą do Państwa dyspozycji. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa/Kraków/Katowice-Kutaisi-Warszawa/Katowice to ok. 1400 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena (osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, gdyż zwiększy to możliwość zakupu biletu w niższej cenie).

Cena obejmuje

 • 8 noclegów zgodnie z programem – hotele 3*, pensjonaty (pokoje 2-osobowe)
 • Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje (oprócz 1 kolacji w Batumi)
 • Transport zgodnie z programem (wynajęty, komfortowy i klimatyzowany samochód/minivan/bus, w Mestii samochody 4×4)
 • Uroczystą gruzińską suprę z pokazem tańców
 • Opiekę specjalisty Tomasza Jeżowskiego
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 PLN

Cena nie obejmuje

 • Biletu lotniczy na trasie Polska-Kutaisi-Polska (ok. 1 400 PLN, na życzenie pomagamy
  w zakupie)
 • Biletów wstępu (ok. 80 EUR)
 • Dla chętnych dopłaty do pokoju 1-os (860 PLN)
 • Wydatków własnych i uznaniowych napiwków
Jak się zapisać?
Krok

1Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub napisz maila:
biuro@vanellus.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

Krok

2Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

Krok

3Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

Krok

4Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą.
Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

Krok

5W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3* i pensjonatach. Pokoje 2-osobowe z łazienkami. Wszystkie hotele i pensjonaty, w których nocujemy są przez nas osobiście sprawdzone. Zawsze gwarantujemy pokoje z łazienkami. Nie ma dopłat dla singli (opcja dokwaterowania). Dla chętnych możliwość dopłaty do gwarancji pokoju 1-osobowego.

Galeria
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP wjeżdżają do Gruzji na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) lub dowodu osobistego.

POGODA
Gruzja to kraj zróżnicowany geograficznie, więc pogoda jest zależna od regionu. Najogólniej – temperatura jest zwykle wyższa o ok. 10 stopni niż w Polsce o danej porze roku. W górach jednak zawsze jest chłodniej a np. w Batumi, gdzie klimat jest już podzwrotnikowy stosunkowo często zdarzają się gwałtowne opady. Najwyższe temperatury utrzymują się od połowy czerwca do końca sierpnia. We wrześniu jest już trochę chłodniej a krajobraz nabiera kolorów jesiennych. Maj zwykle też jest ciepły a budząca się do życia przyroda zachęca do przyjazdu.

CZAS
+2 godziny w stosunku do czasu w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest język gruziński, ale praktycznie każdy Gruzin mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można także porozmawiać po angielsku.

RELIGIA
Większość Gruzinów należy do kościoła prawosławnego. Na południu kraju, głównie w Adżarii, mieszkają muzułmanie i tam natrafimy na meczety. Katolicy stanowią mniej niż 1%.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Porównywalne do cen w Polsce. Chleb – 1.4 zł butelka wody mineralnej – 1.8 zł;
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Gruzji jest LARI, które dzieli się na 100 TETRI. W Gruzji nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY (lepiej EURO, gdyż DOLARY muszą być wydane co najmniej po 2006 roku), które bez problemu można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak, aby banknoty nie były zniszczone, zapisane. W większych miastach nie ma także problemu z dostępem do bankomatów. Płatność kartą nie jest jeszcze zbyt popularna.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu jest coraz bardziej powszechny. W większości hoteli i pensjonatów, restauracji zapewniona jest łączność za pomocą wi fi.

TELEFON
Na terenie Gruzji działa kilku operatorów telefonicznych. Najlepiej kupić starter gruzińskiego operatora (czasami na lotniskach rozdawane są bezpłatne karty SIM). Pilot na miejscu doradzi w jakiej sieci ceny są najkorzystniejsze.
Proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKa ze swojego telefonu jeśli chcą Państwo skorzystać z gruzińskich kart SIM.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Gruzini jeżdżą szybko i nie do końca zgodnie z przepisami, dlatego przy przechodzeniu przez ulicę należy mieć oczy naokoło głowy. Wiele niebezpieczeństw czyha na gruzińskiego kierowcę: drugi gruziński kierowca, krowa, świnia, pieszy – dlatego mimo pozornego braku jakichkolwiek zasad Gruzini jeżdżą ostrożnie i bezpiecznie choć nam, nawykłym do europejskich zasad, może się wydawać, że na gruzińskich drogach panuje pełna samowola.

ETYKIETA PRZY STOLE
Gruzini to naród bardzo gościnny. Gościa traktują jak członka rodziny. Siedząc przy stole należy przestrzegać etykiety. Głównodowodzącym jest tzw. TAMADA. To on wygłasza toasty i dba o to by nikomu nie zabrakło wina. Wino pijemy po każdym toaście i do dna 🙂 Stoły są zwykle suto zastawione i cały czas należy coś zagryzać 🙂 Kuchnia gruzińska jest przepyszna, więc od razu należy odpuścić wszelkie diety i rozkoszować się lokalnymi smakołykami. W zależności od regionu, nasi piloci będą polecać lokalne pyszności.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu. Gruzja została obficie zaopatrzona w źródła wód mineralnych – większość z nich można zakupić w sklepach m. in. borżomi, likani, sairme, nabehlawi, bahmaro.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do cerkwi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą – przydadzą się podczas zwiedzania skalnych miast i wycieczek w górskich miejscowościach; sandały, klapki pod prysznic, dla bardziej wrażliwych – buty do pływania, gdyż plaże w Batumi są kamieniste
– lekka kurtka przeciwdeszczowa

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– doskonałe gruzińskie wino, choć spory wybór tego trunku dostępny jest już w Polsce; czacza – gruziński bimber
– gruzińska herbata
– wszelkiego rodzaju tradycyjne czapki
– ręcznie robione skarpety
– filcowe zabawki
– emaliowana biżuteria
– akcesoria do picia wina: kielichy, kanci – rogi
– przyprawy: adżyka, sól swańska, chmeli suneli

Zobacz podobne wyjazdy

Chcesz zarezerwować wycieczkę?
Masz pytania?
A może interesują Cię inne/podobne wyjazdy?

Skontaktuj się z nami.

Zostaw swój numer telefonu lub e-mail.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu kontaktu przez Administratora.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przedstawienia informacji handlowej przez Administratora.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora w celach marketingu bezpośredniego usług oferowanych przez Administratora.

  Administratorem Pani / Pana danych osobowych jest MARCIN KAWA ENIL z siedzibą w Krakowie przy al. Powstania Warszawskiego 15, 31-539 Kraków, której został nadany numer identyfikacji podatkowej 7952294099, e-mail: biuro@vanellus.travel.pl Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być cofnięta w każdym czasie. W tym celu należy skontaktować się z Administratorem. Więcej informacji o sposobie przetwarzania danych i ochronie danych osobowych znajduje się w zakładce Ochrona danych osobowych.

  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Bez zobowiązań dowiesz się więcej na temat naszych wyjazdów.

  ×
  Masz pytania, zostaw kontakt, odpowiemy w ciągu 24h