Gruzja, Armenia, Azerbejdżan – Planeta Kaukaz

Szukasz potwierdzonego wyjazdu?

Odwiedź stronę naszej drugiej marki - GLOBZON TRAVEL.
Znajdziesz tam aktualną listę potwierdzonych wycieczek, które organizujemy.

Zobacz potwierdzone wycieczki
Dlaczego warto?
  • Poznasz 3 kraje kaukaskie podczas 1 wyjazdu
  • Napijesz się wina w Gruzji, koniaku w Armenii i herbaty w Azerbejdżanie
  • Będziesz podróżować w małej grupie (4-14 osób)
  • Będzie z Tobą polskojęzyczny pilot
  • Wyżywienie w cenie
  • Wszystkie atrakcje w cenie

Chcesz poznać Kaukaz Południowy podczas jednego wyjazdu?
Chcesz zobaczyć wspaniałe krajobrazy – od monumentalnych gór Kaukazu, przez pustynie, jeziora aż po Morze Czarne?
Chcesz dowiedzieć się w czym się różnią, a w czym podobni są do siebie Gruzini, Azerowie i Ormianie?
Chcesz skosztować 3 przepysznych i rywalizujących ze sobą kaukaskich kuchni?
Chcesz zobaczyć maksymalnie dużo, przy jednoczesnym delektowaniu się gruzińskim winem lub azerską herbatą?

Jeśli TAK, ten wyjazd jest właśnie dla Ciebie!!!

Zaczniemy od Azerbejdżanu. Przekonamy się, że to nie tylko kraj ropą płynący. Poznamy przepiękne Baku, które urzeka swoją starówką, odwiedzimy świątynię czcicieli ognia w Surachanach, zobaczymy księżycowe krajobrazy pustyni błotnych, zwiedzimy pałace chanów w Szekach. Wszystkie atrakcje umilać nam będzie smak azerskiej herbaty podawany w tulipanowych szklaneczkach.

Następnie ruszymy do Gruzji, zobaczymy Kutaisi, odwiedzimy Tbilisi, gdzie przespacerujemy się po urokliwej starówce i zobaczymy to, co w tym mieście najważniejsze, ujrzymy imponujące skalne miasta, zasmakujemy w kachetyjskim winie; pojedziemy w końcu do Kazbegi, gdzie Wielki Kaukaz jest na wyciągnięcie ręki.

Na koniec udamy się do Armenii – zwiedzimy malowniczo położone klasztory i świątynie, odpoczniemy nad Sewanem – czyli ormiańskim morzem; obejrzymy największy cmentarz chaczkarów i zakończymy ormiańską  przygodę w Erywaniu.

Podczas tego wyjazdu zobaczymy 3 różne kraje, zwiedzimy zabytki należące do 3 różnych kultur, poznamy 3 różne tradycje, spróbujemy 3 różnych kuchni. Jednak jedno pozostanie zawsze bez zmian – niewymuszona GOŚCINNOŚĆ mieszkańców tych krajów. Mimo zmieniających się krajobrazów – przychylne nastawienie nigdy się nie zmieni.

Program
Dzień

1

Wylot z Warszawy do Baku (z przesiadką).

Dzień

2

BAKU

Wczesnoporanny przylot do Baku, który jest nie tylko stolicą, ale i największym miastem Azerbejdżanu. Odpoczynek po locie. Śniadanie, po którym ruszymy w kierunku słynnego parku Highland – niesamowite widoki gwarantowane! Następnie pospacerujemy po historycznym centrum miasta (nazywanym tu Miastem Wewnętrznym). Tego dnia zobaczymy też przepiękny meczet Dżuma (jeden z najważniejszych meczetów kraju) i wykonaną z kamienna wapiennego Basztę Dziewiczą, z której rozciąga się wspaniały widok na panoramę miasta. Od 2000 roku znajduje się ona na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a z jej nazwą związanych jest wiele ciekawych legend. Jedna z nich głosi, że powstała ona dla jednej z ukochanych szacha, jednak kiedy wybranka dowiedziała się, że jest córką tego szacha rzuciła się z wieży wprost do morza. Następnie naszym oczom ukaże się imponujący Pałac Szachów Szyrwanu. Ten zjawiskowy kompleks pochodzi już z XV wieku i uważany jest przez wielu za symbol miasta. Wieczorem spacer jedną z ulic handlowych. Będzie to wspaniała okazja, by poczuć niezwykłą, miejscową atmosferę.  Nocleg w Baku.

Dzień

3

BAKU - GOBUSTAN - SURACHANY – YANAR DAG – BAKU

Po śniadaniu wycieczka na wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO niezwykłą pustynię błotną – Gobustan. Można tam podziwiać niesamowite, księżycowe krajobrazy z wulkanami błotnymi w tle. Oprócz wizualnych doznań można też wykorzystać inne właściwości błota z tej pustyni, ponieważ podobno leczy ono różnorakie schorzenia. Tego dnia zobaczymy też meczet Bibi-Heybat – jedną z najważniejszych świątyń muzułmańskich i jeden z głównych zabytków architektury islamskiej Azerbejdżanu. Następnie ruszamy do miejscowości Surachany, gdzie podziwiać można świątynię Czcicieli Ognia – Ateszgah. Od wieków zjeżdżali tam pielgrzymi, którzy chcieli pokłonić się temu jednemu z najbardziej nieprzewidywalnych żywiołów.  Następnie przejazd do Yanar Dag – miejsca wiecznie płonących skał, nazywanego „Płonącym wzgórzem”. Nie ma znaczenia czy świeci słońce, czy pada deszcz – ogień płonie tam zawsze. A dlaczego? Z pewnością się tego dowiemy. Na nocleg wrócimy do Baku.

Dzień

4

BAKU – SZAMAHY - LAHIC

Dzisiaj opuszczamy Baku, by udać się w mniej znane rejony Azerbejdżanu. Celem naszej podróży będzie Lahic – jedno z miasteczek północnej części kraju z przepiękną, tradycyjną architekturą. Po drodze zatrzymamy się w równie uroczym Szamahy, które powstało już około V w p.n.e. Zobaczyć tam można między innymi dobrze zachowany meczet, który zaprojektowany został przez jednego z Polaków. Miasto słynie również z zabytkowych ruin cytadeli Gulistan i mauzoleum Diri-Baba. Po zwiedzaniu ciąg dalszy podróży do Lahic. Po przyjeździe zakwaterowanie. Przed snem pospacerujemy po tym malowniczo położonym miasteczku, które umiejscowione jest na południowych stokach Wielkiego Kaukazu. Mieszkańcy żyją tam głównie z produkcji wyrobów z metalu, wytwarzając miedziane naczynia czy oryginalne ozdoby.  Nocleg w Lahic.

Dzień

5

LAHIC – SZEKI – SIGHNAGHI

Śniadanie. Z Lahic ruszamy do równie malowniczo położonego Szeki. Miasto słynie między innymi z kościoła albańskiego i zabytkowego Pałacu Chana pochodzącego z XVIII wieku ze wspaniałymi, wielokolorowymi mozaikami. W Szeki znajduje się też karawanseraj, który niegdyś służył jako przystanek dla podróżujących po słynnym Jedwabnym Szlaku. Wizyta w tym mieście nie może też obyć się bez spróbowania miejscowej chałwy, dlatego odwiedzimy jeden z lokalnych warsztatów, by spróbować tego specjału. Po spacerze po Szeki ruszamy do Gruzji (Szeki jest więc ostatnim przystaniem podróży po Azerbejdżanie). Dzisiejszą noc spędzimy w uroczym, gruzińskim miasteczku Sighnaghi. Wieczorem czeka nas tradycyjna gruzińska supra czyli biesiada. Nie obędzie się bez pysznego jedzenia i oczywiście słynnych gruzińskich toastów. Nocleg w Sighnaghi.

Dzień

6

KACHETIA - TBILISI

Po śniadaniu ruszamy na podbój Kachetii – jednego z regionów Gruzji, który znany jest między innymi z winiarni i winnic. To właśnie tu produkuje się jedne z najlepszych gruzińskich win. Na początek pospacerujemy po Sighnaghi delektując się spokojem tego miejsca. Następnie zobaczymy znajdujący się nieopodal monastyr w Bodbe, który pochodzi z IX wieku. Po zwiedzaniu ruszamy do stolicy kraju – Tbilisi. Miasto to uchodzi za najważniejszy gruziński ośrodek handlowy, przemysłowy i kulturalny. Znajduje się w nim wiele uniwersytetów, muzeów, pomników, zabytków czy świątyń. Słynie ono także z Mostu Pokoju. Ta nieco modernistyczna, ale niesamowicie zjawiskowa konstrukcja szczególnie imponująco prezentuje się nocą, kiedy to jest podświetlona wieloma światłami i diodami. Po przyjeździe zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem czeka nas oczywiście kolejna gruzińska supra, tym razem z pokazem tańców. Nocleg w Tbilisi.

Dzień

7

TBILISI

Po śniadaniu ruszamy odkrywać stolicę Gruzji – Tbilisi. A zdecydowanie jest co odkrywać. Już samo położenie miasta zachwyca, wąwóz rzeki Kury otoczony przez liczne wzgórza. Przespacerujemy się po starym mieście – zobaczymy między innymi najważniejsze tbiliskie cerkwie: Sioni, Metechi, Anczischati. Usiądziemy też w klimatycznej lokalnej knajpce, aby przy zapachu kawy poczuć rytm miasta. Wieczorem wyjazd kolejką pod twierdzę Narikała, skąd rozciąga się widok na całe miasto. Następnie dla chętnych relaksująca wizyta w łaźniach siarkowych (za dopłatą). Na koniec dnia oczywiście obiadokolacja. Nocleg w Tbilisi.

Dzień

8

TBILISI – MCCHETA – KAZBEGI – TBILISI

Śniadanie. Naszym pierwszym przystankiem będzie Mccheta, duchowa stolica Gruzji ze wspaniałą katedrą Sweti Cchoweli i prastarym kościołem Dżwari, spod którego rozpościera się wspaniała panorama. Następnie przejazd Gruzińską Drogą Wojenną aż do miasteczka Kazbegi. Po drodze przystanek przy zamku Ananuri, zbiorniku Żinwali oraz punkcie widokowym przy pomniku Przyjaźni Gruzińsko – Radzieckiej niedaleko przełęczy Dżwari (2370 m.n.p.m.). Po południu wyjazd samochodami 4×4 do cerkwi Cminda Sameba, którą wybudowano na wysokości ponad 2000 m.n.p.m z widokiem na najsłynniejszy szczyt Gruzji – Kazbek (5033 m.n.pm). Na nocleg wrócimy do Tbilisi.

Dzień

9

TBILISI – UPLISYCHE – KUTAISI

Po śniadaniu opuszczamy Tbilisi i ruszamy w drogę do Kutaisi. Po drodze zwiedzanie skalnego miasta Upliscyche – jednego z najstarszych ośrodków mieszkalnych na terenie Gruzji będącego niezwykle zjawiskową mieszanką architektury pogańskiej i chrześcijańskiej. Podzielony jest on na trzy główne części: południową, centralną i północną. Na trasie zatrzymamy się kilkakrotnie, między innymi przy położonym na skalnej maczudze klasztorze Katskhi. Późnym popołudniem dotrzemy do Kutaisi. Jeśli czas pozwoli pospacerujemy po mieście. Wieczorem oczywiście uroczysta kolacja. Nocleg z Kutaisi.

Dzień

10

GELATI – MOCAMETA – WARDZIA

Po śniadaniu zwiedzanie Kutaisi i okolic. Następnie ruszamy w kierunku monastyru Gelati, w którym znajdują się zjawiskowe freski i cenne manuskrypty pochodzące nawet z XIII wieku. Zobaczymy też znajdujący się nieopodal, niezwykle malowniczo położony zespół klasztorny Mocameta. Według jednej z legend oba obiekty (Gelati i Mocameta) połączone są tajemniczym przejściem. Po zwiedzaniu ruszamy do Wardzii – skalnego miasta, którego powstanie datuje się na XII wiek. Nocleg w Wardzii (lub Achalciche).

Dzień

11

WARDZIA - ERYWAŃ

Po śniadaniu zwiedzanie Wardzii – skalnego miasta-klasztoru usytuowanego na zboczu dość stromej góry. Już w średniowieczu twierdza ta służyła jako ochrona przed mongolskimi najazdami, gdyż dostać się tam można było jedynie dobrze ukrytymi tunelami. Po zwiedzaniu ruszamy w stronę Erywania – stolicy Armenii. Formalności na granicy po których rozpoczynamy naszą ormiańską przygodę. Po drodze zatrzymamy się w Gyumri – kulturalnej stolicy kraju. Zwiedzanie, po którym przyjazd do Erywania. W mieście tym znajdują się najważniejsze muzea, budowle rządowe czy fabryka.. koniaku, bo przecież z tego właśnie trunku słynie cały kraj. Wieczorem czas wolny. Nocleg w Erywaniu.

Dzień

12

ERYWAŃ - GARNI – GEGARD - ERYWAŃ

Śniadanie. Zwiedzanie Erywania i okolic. Przejazd do Garni, która słynie z kompleksu zabytkowych budowli. Najpopularniejszą wśród nich jest twierdza Garni ze słynną, bazaltową świątynią poświęconą bogu słońca – Mitrze. Jej wygląd może nieco zaskoczyć tych, którzy myśleli, że zobaczą kolejną typowo ormiańską budowlę, ponieważ świątynia Mitry zbudowana została (prawdopodobnie już w I wieku) zgodnie z zasadami antycznej, grecko-rzymskiej architektury. Umieszczona jest ona na skraju płaskowyżu, nad malowniczym wąwozem. Wędrówka. Po zwiedzaniu zostaniemy ugoszczeni przez lokalnych gospodarzy, którzy pokażą nam jak piecze się tradycyjny ormiański chleb Lavash w tradycyjnym, kamiennym piecu (o nazwie tonir). Następnie przejedziemy do Gegard – umieszczonego na liście UNESCO zespołu klasztornego z IV w. założonego przez Grzegorza Oświeciciela. Na uwagę w klasztorze zasługują liczne grobowce wykute w skale oraz oryginalnie zaprojektowany narteks (przedsionek). Na nocleg wrócimy do Erywania. Nocleg w Erywaniu.

Dzień

13

ERYWAŃ - SEVANAVANK - NORATUS – AMBERD - ERYWAŃ

Po śniadaniu ruszamy w stronę największego jeziora Armenii – Sewan. Nazywane ono bywa przez niektórych ormiańskim morzem i położone jest w malowniczym otoczeniu (dla chętnych – za dopłatą możliwość rejsu po jeziorze). Niesamowite widoki gwarantowane! Nieopodal jeziora znajdują się dwa czynne kościoły: kościół Świętych Apostołów i kościół Matki Bożej (w obu znajdują się liczne dary, które otrzymywał klasztor). Następnie udamy się do Noratus – cmentarza, na którym mieści się największa w Armenii liczba chaczkarów, czyli bogato zdobionych płyt nagrobnych. Cmentarz datowany jest na IX wiek. Tego dnia zobaczymy też przepięknie położony fort Amberd pochodzący już z IX wieku (w skład kompleksu wchodzą między innymi pozostałości pałacu, kościoła czy pałacowej łaźni). Powrót na nocleg do Erywania. Nocleg w Erywaniu.

Dzień

14

ERYWAŃ - KHOR VIRAP- NORAVANK – ERYWAŃ

Po śniadaniu ruszamy na dalsze zwiedzanie Armenii. Na początek zobaczymy Khor Virap, czyli zabytkowy klasztor, który uchodzi za jedno z najbardziej znaczących miejsc pielgrzymkowych Armenii. O ile pogoda pozwoli ten okazały zespół klasztorny będzie można podziwiać na nadzwyczajnym tle świętej góry Ormian – czyli na tle Araratu. Naszym kolejnym przystankiem będzie Noravank – kompleks klasztorny wybudowany wśród czerwonych skał. Dzisiaj zatrzymamy się w jednej z lokalnych fabryk win. Wieczorem niestety czeka nas już ostatnia obiadokolacja (tym razem przy dźwiękach muzyki granej na żywo). Nocleg w Erywaniu.

Dzień

15

POŻEGNANIE

W zależności od godzin przelotów transfer na lotnisko i wylot z Erywania. Przylot do Warszawy.

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/ceny
Termin

Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

  • Część w PLN: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (2000 PLN) płatna na 60 dni przed wyjazdem; III rata (pozostała kwota) płatna na 30 dni przed wyjazdem
  • Część w EUR: płatna pilotowi pierwszego dnia po przylocie na miejsce. Banknoty EUR nie mogą być zniszczone, zapisane.
  • BILET LOTNICZY – Dla Państwa wygody wyłączamy bilet z ceny głównej. Oczywiście pomagamy w wyszukaniu najlepszego połączenia oraz jeśli będzie takie życzenie – w zakupie. Współpracujemy z najlepszymi kasjerami, którzy będą do Państwa dyspozycji. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Baku, Erywań-Warszawa to ok. 1800 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena (osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, gdyż zwiększy to możliwość zakupu biletu w niższej cenie).

Cena obejmuje

  • 14 noclegów zgodnie z programem (hotele 3*, pensjonaty)
  • Wyżywienie dwa razy dziennie: śniadania i obiadokolacje
  • Uroczystą gruzińską suprę z pokazem tańców
  • E-wizę do Azerbejdżanu
  • Bilety wstępu
  • Transport zgodnie z programem (wynajęty, klimatyzowany samochód/minivan/bus, w Kazbegi samochody 4×4)
  • Opiekę lokalnych kierowców
  • Opiekę polskojęzycznego pilota
  • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

  • Biletu lotniczego na trasie Warszawa-Baku, Erywań-Warszawa (ok. 1800 PLN)
  • Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 PLN
  • Dla chętnych dopłaty do gwarancji pokoju 1-os. – 1260 PLN
Jak się zapisać?
Krok

1



Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub napisz maila:
biuro@vanellus.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

Krok

2



Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

Krok

3



Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

Krok

4



Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą.
Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

Krok

5



W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Zakwaterowanie
  • 14 noclegów w hotelach 3* i pensjonatach (pokoje 2-osobowe) (dla chętnych możliwość dopłaty do gwarancji pokoju 1-osobowego – 1260 PLN)
Galeria
Szczegóły

INFORMACJE PRAKTYCZNE
DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
W każdym z tych trzech krajów panują inne przepisy wjazdowe – należy zabrać więc ze sobą PASZPORT ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z Kaukazu. Do Gruzji i Armenii obywatele RP nie potrzebują wiz, natomiast wiza wymagana jest przy wjeździe do Azerbejdżanu. Nasze biuro zajmie się formalnościami wizowymi przed wyjazdem-  szczegóły zostały opisane w ofercie.

POGODA
Będziemy w 3 krajach, które najogólniej nie różnią się wiele od siebie pod względem pogody. Najwyższe temperatury będą w Azerbejdżanie, natomiast w Gruzji i Armenii temperatura jest zwykle wyższa o ok. 10 stopni niż u nas o danej porze roku. W górach jednak zawsze jest chłodniej a np. w Batumi, gdzie klimat jest już podzwrotnikowy stosunkowo często zdarzają się gwałtowne opady. Najwyższe temperatury utrzymują się od połowy czerwca do końca sierpnia. We wrześniu jest już trochę chłodniej, a krajobraz nabiera kolorów jesiennych. Maj zwykle też jest ciepły, a budząca się do życia przyroda zachęca do przyjazdu.

CZAS
Gruzja, Azerbejdżan, Armenia: +2 godziny w stosunku do czasu w Polsce.

JĘZYK
W każdym z tych 3 krajów językami urzędowymi są kolejno: j. gruziński, j. azerbejdżański, j. ormiański. Jednak praktycznie wszędzie porozumieć się można w języku rosyjskim, a z młodszym pokoleniem czasem także w języku angielskim.

RELIGIA
W Gruzji i Armenii przeważa prawosławie, w Azerbejdżanie główna religia to islam.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
W Gruzji i Armenii – porównywalne do cen w Polsce. W Azerbejdżanie, przede wszystkim w Baku, ceny
o około 20% wyższe.
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce + dodatek na wyższe ceny w Azerbejdżanie.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Gruzja: LARI; Armenia: DRAM; Azerbejdżan: MANAT.
W żadnym z tych krajów nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY, które bez problemu można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak, aby banknoty były wydane po 1996 roku i nie były zniszczone. W większych miastach nie ma także problemu z dostępem do bankomatów. Płatność kartą nie jest jeszcze zbyt popularna.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu jest coraz bardziej powszechny szczególnie w Gruzji. Mimo tego nie jest standardem. Kafejki internetowe są w większych miastach, jednak ich ceny są stosunkowo wysokie. Coraz więcej restauracji i hoteli w większych miastach udostępnia sieć Wi-Fi.

TELEFON
Najlepiej kupić starter lokalnego operatora. Pilot na miejscu doradzi w jakiej sieci ceny są najkorzystniejsze.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Pod względem brawurowego prowadzenia samochodu wszystkie te trzy kraje przodują, dlatego przy przechodzeniu przez ulicę należy mieć oczy naokoło głowy. Mimo szybkiej jazdy, miejscowi są świetnymi
i pewnymi kierowcami, choć nie mają łatwego zadania, gdyż sporo dróg jest w niezbyt dobrym stanie.

ETYKIETA PRZY STOLE
GRUZJA
Gruzini to naród bardzo gościnny. Gościa traktują jak członka rodziny. Siedząc przy stole należy przestrzegać etykiety. Głównodowodzącym jest tzw. TAMADA. To on wygłasza toasty i dba o to. by nikomu nie zabrakło wina. Wino pijemy po każdym toaście i do dna! Stoły są zwykle suto zastawione i cały czas należy coś zagryzać 🙂 Kuchnia gruzińska jest przepyszna, więc od razu należy odpuścić wszelkie diety i rozkoszować się lokalnymi smakołykami. W zależności od regionu, nasi piloci będą polecać lokalne pyszności.

ARMENIA
Tu sytuacja wygląda podobnie jak w Gruzji. Mimo, że funkcja Tamady nie jest aż tak szeroko rozwinięta.

AZERBEJDŻAN
Miejscowi nie ustępują w gościnności swoim sąsiadom. Tu na stole oprócz smakołyków lokalnej kuchni, zawsze znajdzie się herbata, podawana w zgrabnych tulipanowych szklaneczkach i często zagryzana cukierkami. Parzenie herbaty to rytuał. Często nawet sprzedawcy w sklepach zaproponują nam ten napój, aby umilić nam zakupy.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem na Kaukaz nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do cerkwi i do meczetu wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą – przydadzą się podczas zwiedzania skalnych miast i wycieczek w górskich miejscowościach; sandały, klapki pod prysznic, dla bardziej wrażliwych – buty do pływania, gdyż plaże w Batumi są kamieniste

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
GRUZJA
– doskonałe gruzińskie wino, choć spory wybór tego trunku dostępny jest już w Polsce; czacza – gruziński bimber
– gruzińska herbata
– wszelkiego rodzaju tradycyjne czapki
– ręcznie robione skarpety
– filcowe zabawki
– emaliowana biżuteria
– akcesoria do picia wina: kielichy, kanci – rogi
– przyprawy: adżyka, sól swańska, chmeli suneli

ARMENIA
– rękodzieło, czapki, skarpety
– ręcznie wykonana biżuteria srebrna
– obrusy
– prawdziwy ormiański koniak, wino z granatów
– basturma – przysmak ormiański (surowa, wołowa polędwica suszona w ziołach)
– dżem z całych orzechów włoskich
– przyprawy
– orzechy w miodzie
– duduk – ludowy instrument muzyczny z drzewa morelowego – jeden z symboli Armenii
– obrazy wykonane przez lokalnych artystów
– kawa idealnie nadająca się do parzenia w tyglach
-dżezwy (inaczej zwane „turki”) – tygle do parzenia kawy

AZERBEJDŻAN
– słynne szklaneczki na herbatę
– chusty jedwabne
– dywany (choć te wielkością są kłopotliwe do przewozu)

 

Potrzebne dokumenty

GRUZJA – paszport lub dowód osobisty (dokumenty ważne co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu)
ARMENIA – paszport
AZERBEJDŻAN – paszport z wizą

FORMALNOŚCI WIZOWE – Azerbejdżan.
Nasze biuro zajmie się wszelkimi formalnościami związanymi z uzyskaniem wizy do Azerbejdżanu. Celem uzyskania wizy najpóźniej 45 dni przed wyjazdem należy przesłać do naszego biura drogą mailową:
– skan paszportu (strona ze zdjęciem)
– zdjęcie paszportowe w formacie JPG
– wypełniony wniosek wizowy (wzór dostępny w naszym biurze)
O wszelkich szczegółach wypełniania wniosków i specyfikacji dokumentów potrzebnych do uzyskania wizy będziemy informować mailowo każdego uczestnika wyjazdu.

Opis transportu

  • Wynajęty, komfortowy samochód/minivan/bus
  • W Kazbegi – samochody 4×4

Specyfikacja wyjazdu

Planeta Kaukaz to wyjazd dla osób, które podczas jednego wyjazdu chcą zobaczyć maksymalnie dużo w 3 krajach. Nocujemy w hotelach i pensjonatach, podróżujemy samochodem/minivanem/busem, kosztujemy różnych kuchni. Takie zróżnicowanie pozwoli na lepsze poznanie „klimatu” Kaukazu, przybliży do lokalnej codzienności.

Mapa
Zobacz podobne wyjazdy

Chcesz zarezerwować wycieczkę?
Masz pytania?
A może interesują Cię inne/podobne wyjazdy?

Skontaktuj się z nami.

Zostaw swój numer telefonu lub e-mail.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu kontaktu przez Administratora.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przedstawienia informacji handlowej przez Administratora.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora w celach marketingu bezpośredniego usług oferowanych przez Administratora.

    Administratorem Pani / Pana danych osobowych jest MARCIN KAWA ENIL z siedzibą w Krakowie przy al. Powstania Warszawskiego 15, 31-539 Kraków, której został nadany numer identyfikacji podatkowej 7952294099, e-mail: biuro@vanellus.travel.pl Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być cofnięta w każdym czasie. W tym celu należy skontaktować się z Administratorem. Więcej informacji o sposobie przetwarzania danych i ochronie danych osobowych znajduje się w zakładce Ochrona danych osobowych.

    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Bez zobowiązań dowiesz się więcej na temat naszych wyjazdów.

    ×
    Masz pytania, zostaw kontakt, odpowiemy w ciągu 24h