Armenia – wyprawa kulinarna, gastrotrip

Szukasz potwierdzonego wyjazdu?

Odwiedź stronę naszej drugiej marki - GLOBZON TRAVEL.
Znajdziesz tam aktualną listę potwierdzonych wycieczek, które organizujemy.

Zobacz potwierdzone wycieczki
Dlaczego warto?
 • skosztujesz pysznych potraw
 • weźmiesz udział w warsztatach gotowania
 • zobaczysz całą Armenię z polskojęzycznym pilotem
 • będziesz podróżować w małej grupie (4-14 os.)

Zapraszamy Cię do stołu. Usiądź z nami i skosztuj smakołyków prosto z Armenii. Lawasz, harissa, dolma, khashlama, pakhlava, gata – to tylko niektóre pyszności, których spróbujesz podczas tego wyjazdu. Niektóre z nich nauczysz się przyrządzać podczas warsztatów kulinarnych.

Oprócz ciągłych degustacji i opowieści o jedzeniu będziemy oczywiście zwiedzać piękną Armenię. Czekają na Ciebie wspaniałe zabytki, muzea, malowniczo położone kościółki, cmentarze z chaczkarami, jezioro Sewan i wiele innych atrakcji. Naszą podróż przez całą Armenię uprzyjemnimy sobie pysznym jedzeniem, winem i koniakiem.

To jak? Głodna? Głodny? Dołącz do nas!

Program
Dzień

1

POLSKA – ERYWAŃ

Wylot z Warszawy do Erywania (zgodnie z rozkładem LOT o godz. 21.50 – lot bezpośredni). Przylot do Erywania o godzinie 03.25. Transfer do hotelu.

Nocleg w Erywaniu.

Dzień

2

ERYWAŃ –ECZMIADZYN – ZVARTNOTS – TSITSERNAKABERD – ERYWAŃ

Po śniadaniu przejazd do duchowego centrum Armenii. Eczmiadzyn zwany jest często ormiańskim Watykanem. Następnie przejedziemy do Zvartnots, miejscowości położonej niedaleko Erywania. Tam zwiedzanie wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ruin katedry z VII wieku.

Po zwiedzaniu czas na coś pysznego – warsztaty kulinarne. Nauczymy się jak przygotować tradycyjne danie – harissę. Jest to dosłownie „danie oporu”. Tradycyjnie przygotowywano je w trzecią niedzielę września, aby upamiętnić 40 dniowy opór Ormian u stóp góry Musa, w sierpniu i wrześniu 1915r. przeciwko armii tureckiej. Po przygotowaniu harissy, oczywiście ją zjemy!

Z pełnymi brzuchami wrócimy do Erywania na dalsze zwiedzanie. W stolicy zobaczymy między innymi Plac Republiki, który uważany jest za główny plac tego miasta. To tu odbywają się wszystkie ważne uroczystości państwowe (nieopodal znajduje się równie ważny Plac Wolności). Kolejnym punktem będzie wznoszący się na zboczu wzgórza kompleks architektoniczny Kaskady. Z jego szczytu podziwiać można niesamowity widok na miasto, a gdy pogoda dopisuje to i ujrzeć można najcenniejszą górę Ormian czyli Ararat (obecnie wzniesienie to znajduje się w granicach Turcji). Tego dnia odwiedzimy też Park Zwycięstwa, gdzie zobaczymy pomnik „Matki Armenii”, który symbolizuje jednocześnie pokój oraz siłę.

Kolacja i nocleg w Erywaniu.

Dzień

3

ERYWAŃ – GARNI – GEGARD – ERYWAŃ

Po śniadaniu ruszamy do Gegard – umieszczonego na liście UNESCO zespołu klasztornego z IV w. i założonego przez Grzegorza Oświeciciela. Na uwagę w klasztorze zasługują liczne grobowce wykute w skale oraz oryginalnie zaprojektowany narteks (przedsionek). Następnie przejazd do Garni, uroczej wsi, która słynie z kompleksu zabytkowych budowli. Najpopularniejszą wśród nich jest twierdza Garni ze słynną, bazaltową świątynią poświęconą bogu słońca – Mitrze. Jej wygląd może nieco zaskoczyć tych, którzy myśleli, że zobaczą kolejną typowo ormiańską budowlę, ponieważ świątynia Mitry zbudowana została (prawdopodobnie już w I wieku) zgodnie z zasadami antycznej, grecko-rzymskiej architektury. Umieszczona jest ona na skraju płaskowyżu, nad malowniczym wąwozem.

Po zwiedzaniu dowiemy się jak wypieka się lawasz – tradycyjny ormiański „płaski” chleb. Lawasz wypiekany jest w specjalnym piecu, zwanym tonir. Spróbujemy ormiańskiej kanapki, na którą składa się lawasz (jeszcze ciepły i pachnący), ser i zielenina.

Po powrocie do Erywania odwiedzimy jeszcze plac targowy, gdzie znajdziemy świeże owoce i warzywa oraz lokalne słodkości.

Kolacja i nocleg w Erywaniu.

Dzień

4

ERYWAŃ – KHOR VIRAP – NORAVANK – GORIS

Po śniadaniu jedziemy do regionu Ararat, który słynie z sadów owocowych, głównie brzoskwiniowych. Naszym pierwszym przystankiem będzie monastyr Khor Virap. Klasztor uchodzi za jedno z najbardziej znaczących miejsc pielgrzymkowych Armenii. Ten okazały kompleks będzie można podziwiać na nadzwyczajnym tle świętej góry Ormian – czyli na tle Araratu. Następnie ruszamy w kierunku Noravank. Oczywiście po drodze zatrzymamy się, aby kupić owoce na licznych przydrożnych stoiskach. A jeśli się nam poszczęści, może nawet weźmiemy udział w zbiorach jagód, brzoskwini lub winogron.

Na lunch zatrzymamy się w lokalnej restauracji i jako aperitif skosztujemy owocowych likierów.

Następnie udamy się do Noravank, monasteru z XIII wieku. Zespół klasztorny leży wśród czerwonych skał kanionu Amagou.

Na kolację dotrzemy do Goris. Dziś skosztujemy kolejnego dania, jakim jest khashlama. Jest to rodzaj gotowanego mięsa, razem z ziemniakami i pomidorami.

Nocleg w Goris.

Dzień

5

GORIS – CHYNDZORESK – TATEV – YEGENADZOR

Po śniadaniu ruszamy do malowniczej wioski Chyndzoresk, gdzie zobaczymy jaskinie, które służą ludziom jako mieszkania. Następnie przejazd do monastyru Tatew – malowniczo położonego wśród wąwozów, który z daleka przypomina twierdzę. Do klasztoru dotrzemy przewieszoną nad przepaścią kolejką linową o najdłuższej na świecie odległości między dwoma przęsłami.

Dziś zjemy lunch u lokalnej rodziny i skosztujemy przysmaków charakterystycznych dla tego regionu.

Na kolację i nocleg dotrzemy do Yegenadzor.

Dzień

6

YEGENADZOR – SELIM - NORATUS – SEVAN – DILIJAN

Po śniadaniu ruszamy w dalszą drogę. Pierwszy przystanek to bardzo dobrze zachowany selimski karawansaraj (zajazd dla kupców i podróżujących), który zbudowany został już w  XIII w. Następnie zatrzymamy się w lokalnej fabryce sera. Dowiemy się jak wygląda cała procedura produkcji. Zatrzymamy się także na cmentarzu Noratus, gdzie znajduje się około 800 chaczkarów, czyli zdobionych kamieni nagrobnych. Następnie ruszamy nad jezioro Sevan – największe jezioro Armenii, drugie co do wielkości jezioro alpejskie. Często nazywane także morzem Armenii.

Niedaleko zrobimy przystanek na obiad. W dzisiejszym menu grillowany pstrąg i baklawa na deser.

Na kolację i nocleg dotrzemy do „ormiańskiej Szwajcarii” czyli regionu Dilijan.

Dzień

7

DILIJAN – AKHTALA – HAGHPAT – DZORAGET

Po śniadaniu odwiedzimy monastyr Akhtala z bardzo dobrze zachowanymi freskami z X – XII w. Następnym przystankiem będzie kompleks klasztorny Haghpat, który jeszcze w średniowieczu był znanym ośrodkiem edukacyjnym.

Dziś na lunch warsztaty tradycyjnego grillowania. Zgodnie z tradycją, pierwszy kawałek kosztowany powinien być nad ogniem i popity kieliszkiem wódki.

Na kolację i nocleg dojedziemy do Dzoraget.

Dzień

8

DZORAGET – GIURMI – ERYWAŃ

Po śniadaniu przejazd do drugiego co do wielkości miasta Armenii – Giurmi. Architektura miasteczka jeszcze z XIX w. pozwoli niejako cofnąć się w czasie. Odwiedzimy lokalne muzeum, gdzie dowiemy się więcej o lokalnej kulturze i architekturze.

Lunch zjemy w lokalnej restauracji. Następnie przejedziemy do winnicy Voskevaz. Poznamy tam tajniki produkcji wina. Oczywiście będzie także degustacja.

Na kolację i nocleg przyjedziemy do Erywania.

Dzień

9

ERYWAŃ – SAGHMOSAVANK

Po śniadaniu ruszamy do prowincji Aragatsotn aby odwiedzić znajdujący się tam monastyr Saghmosavank, skąd rozpościera się wspaniały widok na wąwóz Kasakh. Następnie zatrzymamy się w parku, gdzie podziwiać można pomnik alfabetu. Kolejnym przystankiem będzie kaplica Karmravor z VII wieku. Weźmiemy tu udział w interaktywnym przedstawieniu, podczas którego poznamy ormiańskie tańce, gry, legendy, muzykę.

Obiad zrobimy sami, podczas kolejnych warsztatów gotowania. W dzisiejszym menu tolma.(dolma). Tolma podobna jest do naszych gołąbków, z tym że tutaj całość farszu (zwykle mięso, bakłażan) zawijana jest w liście winogron. Po obiedzie odwiedzimy Matenadaran, gdzie znajduje się największa kolekcja ormiańskich manuskryptów i ksiąg.

Kolacja i nocleg w Erywaniu.

Dzień

10

ERYWAŃ

Dziś po śniadaniu odwiedzimy największy pchli targ w Armenii. Znajdziecie tu dywany, biżuterię, lalki i wiele innych skarbów. Następnie udamy się do Muzeum Historii Armenii. Po obiedzie i na zakończenie naszej przygody – odwiedzimy lokalną fabrykę brandy, która działa już od 1887 roku. Kiedy w 1900 brandy tam produkowane otrzymało nagrodę Grand Prix w Paryżu, trunek dostał też legalne prawo do nazywania się już nie brandy ale koniakiem. Sprawdzimy jak wygląda proces produkcji i oczywiście będzie czas na degustację.

Ostatnią kolację zaplanowaliśmy w lokalnej restauracji, gdzie oprócz pysznego jedzenia zobaczymy także pokaz tradycyjnych tańców.

Nocleg w Erywaniu.

Dzień

11

POŻEGNANIE

Przejazd na lotnisko. Wylot z Erywania o 04.20 nad ranem. Przylot do Warszawy o 06.10.

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Podane godziny przelotów mają charakter informacyjny i mogą ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych.

Terminy/ceny
Termin

Ten wyjazd realizujemy na zamówienie.

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • PŁATNOŚCI: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (pozostała kwota) płatna na 30 dni przed wyjazdem
 • BILET LOTNICZY – Dla Państwa wygody wyłączamy bilet z ceny głównej. Oczywiście pomagamy w wyszukaniu najlepszego połączenia oraz jeśli będzie takie życzenie – w zakupie. Współpracujemy z najlepszymi kasjerami, którzy będą do Państwa dyspozycji. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Erywań-Warszawa to ok. 1500 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena (osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, gdyż zwiększy to możliwość zakupu biletu w niższej cenie).

Cena obejmuje

 • 10 noclegów zgodnie z programem (hotele 3*)
 • Wyżywienie 3 razy dziennie: śniadania, obiady, obiadokolacje
 • Transport zgodnie z programem (wynajęty, komfortowy samochód/minivan/bus)
 • Atrakcje zgodnie z programem w tym warsztaty kulinarne i degustacje
 • Bilety wstępu
 • Opiekę polskojęzycznego pilota  
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

 • Biletu lotniczego na trasie Warszawa-Erywań-Warszawa (koszt ok. 1500 PLN)
 • Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 PLN
 • Uznaniowych napiwków
 • Dla chętnych dopłaty do gwarancji pokoju 1-os. – 1060 PLN
Jak się zapisać?
Krok

1Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub napisz maila:
biuro@vanellus.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

Krok

2Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

Krok

3Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

Krok

4Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą.
Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

Krok

5W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3*. Pokoje 2-osobowe. 

Galeria
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
PASZPORT ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z Armenii. Obywatele RP nie potrzebują wiz.

POGODA
Armenia jest zróżnicowana geograficznie, więc pogoda jest zależna od regionu. Najogólniej – temperatura jest zwykle wyższa o ok. 10 stopni niż w Polsce o danej porze roku.

CZAS
+2 godziny w stosunku do czasu w Polsce

JĘZYK
Językiem urzędowym w Armenii jest j.ormiański, ale praktycznie każdy Ormianin mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można także porozmawiać po angielsku

RELIGIA
Przeważa prawosławie.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Porównywalne do cen w Polsce. Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Armenii jest DRAM. Na miejscu nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY, które bez problemu można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak aby banknoty były wydane po 2006 roku i nie były zniszczone. W większych miastach nie ma także problemu z dostępem do bankomatów. Płatność kartą nie jest jeszcze zbyt popularna.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu jest coraz bardziej powszechny. Powoli jest zapewniany w holach hotelowych czy restauracjach w większych miastach.

TELEFON
Najlepiej kupić starter lokalnego operatora. Pilot na miejscu doradzi w jakiej sieci ceny są najkorzystniejsze.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Jak wszędzie na Kaukazie, mieszkańcy Armenii także podchodzą dość swobodnie do przepisów drogowych, przy przechodzeniu przez ulicę należy mieć oczy naokoło głowy. Mimo szybkiej jazdy, miejscowi są świetnymi i pewnymi kierowcami, choć nie mają łatwego zadania, gdyż sporo dróg jest w niezbyt dobrym stanie.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem na Kaukaz nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp. itp.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do cerkwi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie – przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie. – krem z filtrem UV – kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic,
– lekka kurtka przeciwdeszczowa

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– rękodzieło, czapki, skarpety – ręcznie wykonana biżuteria srebrna
– obrusy -prawdziwy ormiański koniak, wino z granatów
– basturma – przysmak ormiański (surowa, wołowa polędwica suszona w ziołach)
– dżem z całych orzechów włoskich
– przyprawy – orzechy w miodzie
– duduk – ludowy instrument muzyczny z drzewa morelowego – jeden z symboli Armenii
– obrazy wykonane przez lokalnych artystów
– kawa idealnie nadająca się do parzenia w tyglach
-dżezwy (inaczej zwane „turki”) – tygle do parzenia kawy

Zobacz podobne wyjazdy

Chcesz zarezerwować wycieczkę?
Masz pytania?
A może interesują Cię inne/podobne wyjazdy?

Skontaktuj się z nami.

Zostaw swój numer telefonu lub e-mail.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu kontaktu przez Administratora.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przedstawienia informacji handlowej przez Administratora.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora w celach marketingu bezpośredniego usług oferowanych przez Administratora.

  Administratorem Pani / Pana danych osobowych jest MARCIN KAWA ENIL z siedzibą w Krakowie przy al. Powstania Warszawskiego 15, 31-539 Kraków, której został nadany numer identyfikacji podatkowej 7952294099, e-mail: biuro@vanellus.travel.pl Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być cofnięta w każdym czasie. W tym celu należy skontaktować się z Administratorem. Więcej informacji o sposobie przetwarzania danych i ochronie danych osobowych znajduje się w zakładce Ochrona danych osobowych.

  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Bez zobowiązań dowiesz się więcej na temat naszych wyjazdów.

  ×
  Masz pytania, zostaw kontakt, odpowiemy w ciągu 24h