Odwiedź stronę naszej drugiej marki - GLOBZON TRAVEL.
Znajdziesz tam aktualną listę potwierdzonych wycieczek, które organizujemy.
Gruzja i Armenia – dwa sąsiadujące ze sobą kraje kaukaskie. Pozornie podobne, w końcu z tego samego kręgu kulturowego, na co dzień jednak niejako rywalizują o prym pierwszeństwa na Kaukazie: kto pierwszy przyjął chrzest? kto ma starsze zabytki? która kuchnia jest smaczniejsza? co jest lepsze: gruzińskie wino czy armeński koniak? I tak bez końca 🙂
Gruzini i Ormianie toczą także spory o to, który naród jest bardziej gościnny. Ten spór rozstrzygnąć niebywale trudno.
Aby przekonać się o tym, kto jest bardziej gościnny a także doświadczyć wielu niezapomnianych wrażeń zarówno w Gruzji jak i w Armenii, zapraszamy na wspólny wyjazd.
Nocny wylot z Warszawy – zgodnie z rozkładem lotów – 22.20.
Wczesnoporanny przylot do Erywania (godzina 03.55). Przejazd do hotelu. Odpoczynek. Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Armenii. Zobaczymy między innymi Plac Republiki, który uważany jest za główny plac tego miasta. Na jego powierzchni odbywają się wszystkie ważne uroczystości państwowe (nieopodal znajduje się równie ważny Plac Wolności). Kolejnym punktem będzie wznoszący się na zboczu wzgórza kompleks architektoniczny Kaskady. Z jego szczytu podziwiać można niesamowity widok miasta, a gdy pogoda dopisuje to i ujrzeć można górę najcenniejszą górę Ormian czyli Ararat (obecnie wzniesienie to znajduje się poza granicami kraju, jednak Ormianie uwielbiają z miłością spoglądać w jego stronę). Tego dnia odwiedzimy też Park Zwycięstwa, gdzie znajduje się statua „Matki Armenii” symbolizująca jednocześnie pokój oraz siłę. Następnie wizyta w Matenadaran czyli repozytorium nazywanym „strażnikiem kultury pisanej Armenii”, w którym przechowywane są dawne rękopisy ormiańskie. Po zwiedzaniu ruszamy w stronę jednej z fabryk koniaku (jesteśmy przecież w tej części świata, która słynie z produkcji tego trunku), aby dowiedzieć się nieco o procesie jego powstawania. Po południu czas na spokojne delektowanie się ormiańską kawą w jednej z lokalnych knajpek. Wieczorem czas wolny. Chętni mogą go spędzić w jednej z miejscowych restauracji wsłuchując się w jazzową muzykę (nie każdy wie, ale to właśnie z Armenii pochodzi bardzo wielu znanych na całym świecie muzyków jazzowych; muzyka ta stanowi dla niektórych wręcz część dziedzictwa kulturowego, gdyż jej korzenie sięgają w tym kraju już 1938 roku). Nocleg w Erywaniu.
Po śniadaniu udamy się do Tsahgkadzor nazywanego Doliną Kwiatów. Kolejką linową udamy się na jeden ze szczytów, skąd podziwiać można zapierający dech w piersiach krajobraz. Następnie ruszamy do Garni, uroczej wsi, która słynie z kompleksu zabytkowych budowli. Najpopularniejszą wśród nich jest twierdza Garni ze słynną, bazaltową świątynią poświęconą bogu słońca – Mitrze. Jej wygląd może nieco zaskoczyć tych, którzy myśleli, że zobaczą kolejną typowo ormiańską budowlę, ponieważ świątynia Mitry zbudowana została (prawdopodobnie już w I wieku) zgodnie z zasadami antycznej, grecko-rzymskiej architektury. Umieszczona jest ona na skraju płaskowyżu, nad malowniczym wąwozem. Wędrówka. Po zwiedzaniu zostaniemy ugoszczeni przez lokalnych gospodarzy, którzy pokażą nam jak piecze się tradycyjny ormiański chleb Lavash w tradycyjnym, kamiennym piecu (o nazwie tonir). Następnie przejazd do Gegard – umieszczonego na liście UNESCO zespołu klasztornego z IV w. założonego przez Grzegorza Oświeciciela. Na uwagę w klasztorze zasługują liczne grobowce wykute w skale oraz oryginalnie zaprojektowany narteks (przedsionek). Powrót do Erywania na nocleg.
Po śniadaniu przejazd do Zwartnoc, miejscowości położonej niedaleko Erywania. Tam zwiedzanie wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ruin katedry z VII wieku. Po zwiedzaniu ruszamy w stronę jednej z winnic – Vosekvaz (co w języku ormiańskim oznacza „złoty krzew”), malowniczo położonej na skraju wąwozu nad rzeką Kasagh. Choć metody produkcji wina zmieniają się na przestrzeni lat to w tym miejscu wiele pozostaje niezmienne – choćby gliniane, XIX wieczne garnki używane do fermentacji wina (karazy) czy tradycyjne beczki. Stamtąd ruszamy w stronę fortu Amberd, po drodze przystaniemy jednak w miejscu poświęconemu.. ormiańskiemu alfabetowi. To właśnie tam zobaczyć można wyryte w kamieniu ormiańskie litery. Następnie zwiedzanie przepięknie położonego fortu Amberd pochodzącego już z IX wieku. Podziwiać tam można pozostałości pałacu, kościoła czy pałacowej łaźni. Na koniec dnia odwiedzimy jeszcze monastyr Saghmossavank. Na nocleg wrócimy do Erywania. Wieczorem kolejna obiadokolacja pełna lokalnych przysmaków, tym razem przy dźwiękach ormiańskiej muzyki granej na żywo. Nocleg w Erywaniu.
Po śniadaniu opuszczamy stolicę Armenii i ruszamy w stronę jednego z najważniejszych klasztorów dla Ormian. Klasztor Noravank (bo o tym zabytku mowa) powstał już około XIII wieku i położony jest w zapierającej dech w piersiach okolicy wśród masywnych, pomarańczowych skał (będzie więc okazja do ustrzelenia przepięknych zdjęć). Jako że region w którym jesteśmy uznawany jest za kolebkę ormiańskiego wina po drodze zatrzymamy się w też przy jaskinię Areni, która (co ciekawe) z winem ma bardzo wiele wspólnego. Na nocleg dojedziemy do Jeghenadzor.
Po śniadaniu przejazd do monastyru Tatew – malowniczo położonego wśród wąwozów, który z daleka przypomina twierdzę. Do klasztoru dotrzemy przewieszoną nad przepaścią kolejką linową o najdłuższej na świecie odległości między dwoma przęsłami. Stamtąd ruszamy do malowniczej wioski Chyndzoresk, gdzie zobaczymy jaskinie, które służą ludziom jako mieszkania. Tego dnia odwiedzimy też ormiańskie Stonehenge – Zorac Karer. Znane są one też pod nazwą Karahuń, co oznacza „śpiewające kamienie”. Jest ich mnóstwo (doliczono się ich 223), zajmują prawdopodobnie powierzchnię około 7 hektarów, a ich wysokość sięga 2-3 metrów. Do dziś pozostaje tajemnicą kto i w jakim celu ustawił te niesamowite kamienne struktury akurat w tym miejscu. Na nocleg wrócimy do Jeghenadzor.
Po śniadaniu ruszamy w stronę największego jeziora Armenii – Sewan. Nazywane ono bywa przez niektórych ormiańskim morzem i położone jest w malowniczym otoczeniu (dla chętnych – za dopłatą możliwość rejsu po jeziorze). Niesamowite widoki gwarantowane! Nieopodal jeziora znajdują się dwa czynne kościoły: kościół Świętych Apostołów i kościół Matki Bożej (w obu znajdują się liczne dary, które otrzymywał klasztor). Po drodze odwiedzimy też starożytny cmentarz Noratus ze średniowiecznymi chaczkarami (kamiennymi płytami), które powstały już najprawdopodobniej około VI wieku. Na koniec dojedziemy do przepięknie zalesionego regionu Dilijan, który słynie z licznych tradycyjnych pracowni, lokalnych warsztatów i uroczych, drewnianych domków, które wybudowano już około XIX wieku (i które służą miejscowym rodzinom po dziś dzień). Nocleg.
Po śniadaniu czas wolny. Następnie ruszamy w stronę bajkowego regionu Tavush, a dokładniej do miasta o nazwie Lastiver. Tam udamy się na pieszą wędrówkę (około 1,5 h) wśród zapierających dech w piersiach krajobrazów, imponujących wąwozów, dziewiczych lasów, tajemniczych jaskiń czy wodospadów. Następnie udamy się w kierunku Akhtala, gdzie zobaczymy bardzo dobrze zachowane fortyfikacje, a także kompleks klasztorny. Architektura kompleksu jest bardzo oryginalna, gdyż łączy w sobie styl ormiański, gruziński i bizantyjski (podziwiać tam można też przepiękne, zabytkowe freski). Po zwiedzaniu transfer na granicę z Gruzją. Po załatwieniu formalności ruszamy w stronę Tbilisi. Wieczorem czeka nas uroczysta kolacja z pokazem tańców gruzińskich. Nie obędzie się bez pysznego jedzenia i oczywiście słynnych gruzińskich toastów. Nocleg w Tbilisi.
Po śniadaniu ruszamy odkrywać stolicę Gruzji – Tbilisi. A zdecydowanie jest co odkrywać. Już samo położenie miasta zachwyca, wąwóz rzeki Kury otoczony przez liczne wzgórza. Przespacerujemy się po starym mieście – zobaczymy między innymi najważniejsze tbiliskie cerkwie: Sioni, Metechi, Anczischati. Usiądziemy też w klimatycznej lokalnej knajpce aby przy zapachu kawy, poczuć rytm miasta. Wieczorem wyjazd kolejką pod twierdzę Narikała, skąd rozciąga się widok na całe miasto. Wieczorem czeka nas kolejna gruzińska supra czyli biesiada. Nocleg w Tbilisi.
Gruzini szczycą się tym, że to oni dali światu wino! Udamy się więc do krainy, która słynie z uprawy winogron – Kachetii. Naszym pierwszym przystankiem będzie klasztor Dawid Garedża, tuż przy granicy z Azerbejdżanem. Zobaczymy kompleks, a potem wyskrobiemy się do wykutych w skale pieczar z freskami. Następnie odwiedzimy malownicze miasteczko Sighnagi i zatrzymamy się przy znajdującym się nieopodal monastyrze w Bodbe. Po zwiedzaniu zatrzymamy się u jednego z naszych przyjaciół, aby w jego winnicy skosztować lokalnych trunków i dowiedzieć się nieco na temat produkcji wina w Gruzji. Na nocleg wrócimy do Tbilisi.
Śniadanie. Celem naszej dzisiejszej podróży będzie Kutaisi. Po drodze zatrzymamy się w Uplisciche, aby zwiedzić jedno z gruzińskich miast skalnych i jednocześnie jeden z najstarszych ośrodków mieszkalnych w tym regionie. Przyjazd do Kutaisi. Wieczorem oczywiście kolacja. Nocleg w Kutaisi.
Po śniadaniu udamy się między innymi do Gelati, małego miasteczka nieopodal Kutaisi, w którym zobaczymy monastyr Gelati. Znajdują się w nim zjawiskowe freski i cenne manuskrypty pochodzące nawet z XIII wieku. Następnie zobaczymy malowniczo położony zespół klasztorny Mocameta. Stamtąd ruszamy w stronę przepięknego kanionu Martvili – niesamowite widoki gwarantowane, będzie więc okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć. Nocleg w Kutaisi.
Po śniadaniu ruszamy w rejony północno-zachodniej Gruzji, a dokładniej w stronę znajdującego się u stóp lodowca Kazbegi. Jest to położona na wysokości 1750 m n.p.m miejscowość, słynąca z niesamowitych krajobrazów i pejzaży. Część trasy przemierzymy słynną Gruzińską Drogą Wojenną. Na trasie zatrzymamy się kilkakrotnie, między innymi przy położonym na skalnej maczudze klasztorze Katskhi. Przyjazd do Kazbegi. Kolację zjemy u naszych zaprzyjaźnionych gospodarzy. Nocleg w Kazbegi.
Dziś wstajemy nieco wcześniej, by samochodami 4×4 podjechać pod przepięknie położoną cerkiewkę Cminda Sameba, gdzie będziemy podziwiać wschód słońca i górskie pejzaże z majestatyczną górą Kazbek w tle. Zapierające dech w piersiach widoki gwarantowane. Po krótkim odpoczynku ruszamy w drogę powrotną do stolicy Gruzji – Tbilisi. Po drodze zwiedzimy między innymi górujący nad dawną stolicą Gruzji Mcchetą klasztor Dżwari, skąd rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Przystaniemy też przy malowniczo położonej twierdzy Ananuri, która pochodzi już z przełomu XVI i XVII wieku. Przyjazd do Tbilisi. Wieczorem czeka nas niestety pożegnalna kolacja – ostatni raz wzniesiemy toasty i zasmakujemy w gruzińskiej kuchni. Nocleg w Tbilisi. Około godziny 02.00 transfer na lotnisko.
Wczesnoporanny wylot z Tbilisi (zgodnie z rozkładem lotów o godzinie 04.55). Przylot do Warszawy o godzinie 06.40.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Podane godziny przelotów mają charakter informacyjny i mogą ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych.
Termin |
---|
Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami. |
Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.
Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.
UWAGA:
Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub napisz maila:
biuro@vanellus.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.
Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.
Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.
Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą.
Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.
W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.
Noclegi w hotelach 3* oraz pensjonatach. Pokoje 2-osobowe z łazienkami. Wszystkie hotele i pensjonaty, w których nocujemy są przez nas osobiście sprawdzone. Zawsze gwarantujemy pokoje z łazienkami. Nie ma dopłat dla singli (opcja dokwaterowania). Dla chętnych możliwość dopłaty do gwarancji pokoju 1-osobowego (1160 PLN).
DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
PASZPORT ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z Kaukazu. Do Gruzji i Armenii obywatele RP nie potrzebują wiz.
POGODA
Gruzja i Armenia są zróżnicowane geograficznie, więc pogoda jest zależna od regionu. Najogólniej – temperatura jest zwykle wyższa o ok. 10 stopni niż w Polsce o danej porze roku. W górach jednak zawsze jest chłodniej a np. w Batumi, gdzie klimat jest już podzwrotnikowy stosunkowo często zdarzają się gwałtowne opady. Najwyższe temperatury utrzymują się od połowy czerwca do końca sierpnia. We wrześniu jest już trochę chłodniej a krajobraz nabiera kolorów jesiennych. Maj zwykle też jest ciepły a budząca się do życia przyroda zachęca do przyjazdu.
CZAS
Gruzja: +2 godziny w stosunku do czasu w Polsce, Armenia: +3godziny.
JĘZYK
Językiem urzędowym w Gruzji jest j.gruziński, w Armeni – j.ormiański, ale praktycznie każdy Gruzin i Ormianin mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można także porozmawiać po angielsku.
RELIGIA
Przeważa prawosławie.
CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Ceny porównywalne do cen w Polsce.
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce.
WALUTA/PŁATNOŚCI
Gruzja: LARI; Armenia: DRAM
W żadnym z tych krajów nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY (lepiej EURO, gdyż DOLARY muszą być wydane co najmniej po 2006 roku), które bez problemu można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak, aby banknoty nie były zniszczone, zapisane. W większych miastach nie ma także problemu z dostępem do bankomatów. Płatność kartą nie jest jeszcze zbyt popularna.
INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu jest coraz bardziej powszechny. Powoli jest zapewniany w holach hotelowych czy restauracjach w większych miastach.
TELEFON
Najlepiej kupić starter lokalnego operatora. Pilot na miejscu doradzi w jakiej sieci ceny są najkorzystniejsze.
WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.
RUCH DROGOWY
Pod względem brawurowego prowadzenia samochodu obydwa kraje przodują, dlatego przy przechodzeniu przez ulicę należy mieć oczy naokoło głowy. Mimo szybkiej jazdy, miejscowi są świetnymi i pewnymi kierowcami, choć nie mają łatwego zadania, gdyż sporo dróg jest w niezbyt dobrym stanie.
ETYKIETA PRZY STOLE
GRUZJA
Gruzini to naród bardzo gościnny. Gościa traktują jak członka rodziny. Siedząc przy stole należy przestrzegać etykiety. Głównodowodzącym jest tzw. TAMADA. To on wygłasza toasty i dba o to by nikomu nie zabrakło wina. Wino pijemy po każdym toaście i do dna. Stoły są zwykle suto zastawione i cały czas należy coś zagryzać. Kuchnia gruzińska jest przepyszna, więc od razu należy odpuścić wszelkie diety i rozkoszować się lokalnymi smakołykami. W zależności od regionu, nasi piloci będą polecać lokalne pyszności.
ARMENIA
Tu sytuacja wygląda podobnie jak w Gruzji. Mimo, że funkcja Tamady nie jest aż tak szeroko rozwinięta.
WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu.
CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem na Kaukaz nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp. itp.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do cerkwi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą – przydadzą się podczas zwiedzania skalnych miast i wycieczek w górskich miejscowościach; sandały, klapki pod prysznic, dla bardziej wrażliwych – buty do pływania, gdyż plaże w Batumi są kamieniste
– lekka kurtka przeciwdeszczowa
CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
GRUZJA
– doskonałe gruzińskie wino, choć spory wybór tego trunku dostępny jest już w Polsce; czacza – gruziński bimber
– gruzińska herbata
– wszelkiego rodzaju tradycyjne czapki
– ręcznie robione skarpety
– filcowe zabawki
– emaliowana biżuteria
– akcesoria do picia wina: kielichy, kanci – rogi
– przyprawy: adżyka, sól swańska, chmeli suneli
ARMENIA
– rękodzieło, czapki, skarpety
– ręcznie wykonana biżuteria srebrna
– obrusy
-prawdziwy ormiański koniak, wino z granatów
– basturma – przysmak ormiański (surowa, wołowa polędwica suszona w ziołach)
– dżem z całych orzechów włoskich
– przyprawy
– orzechy w miodzie
– duduk – ludowy instrument muzyczny z drzewa morelowego – jeden z symboli Armenii
– obrazy wykonane przez lokalnych artystów
– kawa idealnie nadająca się do parzenia w tyglach
-dżezwy (inaczej zwane „turki”) – tygle do parzenia kawy
Gruzja i Armenia – majówka – to wyjazd przeznaczony dla turysty, który w komfortowy sposób chce zobaczyć najważniejsze miejsca w Gruzji i Armenii. Program został skonstruowany w taki sposób, by przy jednoczesnym zwiedzaniu wielu miejsc i dłuższych przejazdach, znalazł się czas na niespieszne cieszenie się wakacjami i smakowanie Kaukazu. Dzięki wyżywieniu wliczonemu w cenę – wyjazd będzie również dopełniony pod względem kulinarnym – zróżnicowanie regionalne gruzińskiej i ormiańskiej kuchni odnajdziemy na naszych stołach.
Chcesz zarezerwować wycieczkę?
Masz pytania?
A może interesują Cię inne/podobne wyjazdy?
Skontaktuj się z nami.
Zostaw swój numer telefonu lub e-mail.
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Bez zobowiązań dowiesz się więcej na temat naszych wyjazdów.