Dlaczego warto?

 • Poznasz 2 kraje kaukaskie, zabytki, kulturę, kuchnię
 • Będziesz podróżować w małych grupach (7-15 osób)
 • Będziesz pod opieką duetu: polski pilota i gruziński kierowca
 • Wyżywienie w cenie

 

Gruzja i Armenia – dwa sąsiadujące ze sobą kraje kaukaskie. Pozornie podobne, w końcu z tego samego kręgu kulturowego, na co dzień jednak niejako rywalizują o prym pierwszeństwa na Kaukazie: kto pierwszy przyjął chrzest? kto ma starsze zabytki? która kuchnia jest smaczniejsza? co jest lepsze: gruzińskie wino czy armeński koniak? I tak bez końca 🙂

Gruzini i Ormianie toczą także spory o to, który naród jest bardziej gościnny. Ten spór rozstrzygnąć niebywale trudno.

Aby przekonać się o tym, kto jest bardziej gościnny a także doświadczyć wielu niezapomnianych wrażeń zarówno w Gruzji jak i w Armenii, zapraszamy na wspólny wyjazd.

Więcej o Kaukazie na naszym blogu:

 

Zobacz podobne wyjazdy

Program

1 dzień: Nocny wylot z Warszawy – zgodnie z rozkładem lotów: 23.55.

2 dzień: KUTAISI – ZUGDIDI – MESTIA
Wczesnoporanny przylot do Kutaisi; przejazd do Zugdidi na śniadanie i wymianę pieniędzy; kontynuowanie przejazdu malowniczą drogą do Mestii – stolicy regionu Swanetia, słynącego z wież obronno-mieszkalnych. Po drodze zatrzymamy się przy tamie na rzece Inguri – drugiej pod względem wysokości tamie łukowej na świecie. Po krótkim odpoczynku – zwiedzanie Mestii. Nocleg w Mestii.

3 dzień: USZGULI
Wycieczka samochodami terenowymi do Uszguli – najwyżej położonej wioski w Gruzji. Mimo krótkiego dystansu dzielącego Uszguli od Mestii dojazd zajmuje ok. 3 godzin – wspaniałe krajobrazy po drodze i górska droga nie pozwalają na rozwijanie nadmiernej szybkości. Spacer wśród starej zabudowy Uszguli do cerkwi Lamaria z niesamowitym widokiem na najwyższy szczyt Gruzji – Szcharę. Powrót na nocleg do Mestii.

4 dzień: MESTIA – TBILISI
Przejazd do Tbilisi – stolicy Gruzji. Na trasie przystanek w Jaskini Prometeusza w okolicach Kutaisi – jaskini z przepięknymi formami naciekowymi. Kontynuowanie przejazdu do Tbilisi. Nocleg w Tbilisi.

5 dzień: TBILISI
Całodzienne zwiedzanie Tbilisi. Spacer urokliwymi uliczkami Starego Miasta, zwiedzanie cerkwi Metechi, Sioni, Anczischati; podziwianie panoramy miasta z Twierdzy Narikała. Nocleg w Tbilisi.

6 dzień: DAWID GAREDŻA – KACHETIA
Przejazd przez półpustynię do Dawid Garedża – pięknie położonego klasztoru, tuż przy granicy z Azerbejdżanem. Potem przejedziemy do Kachetii – regionu słynącego z uprawy winorośli. Degustacja wina u lokalnego gospodarza oraz degustacja czurczcheli. Zwiedzanie malowniczego miasteczka Sighnaghi. Nocleg w okolicach Sighnaghi.

7 dzień: GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA – KAZBEGI
Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną aż do miasteczka Kazbegi. Po drodze przystanek w Mcchecie – dawnej stolicy Gruzji, zwiedzanie Dżwari – górującego nad Mcchetą oraz twierdzy Ananuri, malowniczo położonej nad zbiornikiem Żinwalskim. Nocleg w Kazbegi (obecnie Stepancminda).

8 dzień: KAZBEGI -TBILISI
Zwiedzanie jednej z wizytówek Gruzji – malowniczo położnej cerkwi Cminda Sameba z widokiem na najsłynniejszy szczyt Gruzji – Kazbek. Powrót do Tbilisi. Dla chętnych na trasie rafting na jednej z bystrych rzek Pszaweti. Nocleg w Tbilisi.

9 dzień: GRUZJA – ARMENIA (Sanahin i Haghpat)
Przejazd do Armenii. Zwiedzanie zabytków Armenii Północnej, malowniczo położonych wśród wzgórz kompleksów świątynnych: Sanahin i Haghpat. Nocleg w Sewan lub Vanadzor.

10 dzień: SEVANAVANK – NORATUS – NORAVANK – KHOR VIRAP
Poranne zwiedzanie kompleksu Sevanavank – położonego nad jeziorem Sewan, które nazywane jest Morzem Armenii. Przejazd do Noratus – zwiedzanie cmentarza, gdzie mieści się największa w Armenii liczba chaczkarów. Przejazd do Noravank – zwiedzanie kompleksu klasztornego wybudowanego wśród czerwonych skał. Następnie przejazd w kierunku Erewania – stolicy Armenii. Po drodze możliwość przystanku w fabryce wina na degustację. Przed wjazdem do Erewania zatrzymamy się jeszcze w Khor Virap, aby zobaczyć ten piękny klasztor na tle majestatycznej góry Ararat – świętej góry Ormian. Nocleg w Erewaniu.

11 dzień: GARNI – GEGARD – EREWAŃ
Przejazd i zwiedzanie Garni, które słynie z bazaltowej świątyni poświęconej bogu słońca. Następnie przejazd do Gegard – zespołu klasztornego z IV w. Powrót do Erewania zwiedzanie stolicy Armenii: Plac Republiki, Plac Wolności, Kaskady i nocna panorama miasta. Nocleg w Erewaniu.

12 dzień: EREWAŃ – WARDZIA – ACHALCYCHE
Przejazd do Wardzi – zwiedzanie skalnego miasta z XIIw. Przejazd do Achalcyche i zwiedzanie twierdzy Rabati z ciekawym muzeum prezentującym historię Samcche Dżawachetii. Nocleg w Achalcyche.

13 dzień: BATUMI
Poranny wyjazd do Batumi – stolicy Adżarii nad Morzem Czarnym. Nocleg w Batumi.

14 dzień: BATUMI
Odpoczynek w Batumi. Dla chętnych możliwość zwiedzania najpiękniejszego na Kaukazie Ogrodu Botanicznego i ruin rzymskiej twierdzy Gonio. Nocleg w Batumi.

15 dzień: BATUMI – KUTAISI
Odpoczynek w Batumi. Ostatnie zakupy. Nocleg w Batumi. Nocny wyjazd z Batumi do Kutaisi (około godziny 1 w nocy). Przejazd na lotnisko, odprawa, wylot do Polski o 5.50 rano.

16 dzień: POŻEGNANIE
Wczesnoporanny przylot do Polski (ok. 7.00)

 

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/Cena

TERMINCENA
Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Część w PLN: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (1500 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 45 dni przed wyjazdem
 • Część w USD: płatna pilotowi pierwszego dnia po przylocie na miejsce. Banknoty USD muszą być wydane po 1996 roku, nie mogą być zniszczone, zapisane.
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Kutaisi-Warszawa to ok. 1400 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 1400 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie  Warszawa-Kutaisi-Warszawa (do kwoty 1400 PLN)
 • 14 noclegów zgodnie z programem
 • Wyżywienie dwa razy dziennie: śniadania i obiadokolacje (w kilku miejscach zamiast obiadokolacji – obiad)
 • Opiekę polskiego pilota
 • Transport zgodnie z programem
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

 • Wydatków na pamiątki
 • Biletów wstępu – ok 40 USD
 • Dla chętnych dopłaty do pok. 1-os – 210 USD
 • Raftingu – dla chętnych 25-30 USD
 • Wycieczki do Uszguli – ok. 30-40 USD

Jak się zapisać

1. Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas: kom. 506 965 755 lub  napisz maila: biuro@czajkapodroze.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.
2. Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)
3. Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.
4. Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.
5. 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach i pensjonatach. Pokoje z łazienkami.

Galeria

Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
PASZPORT ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z Kaukazu. Do Gruzji i Armenii obywatele RP nie potrzebują wiz.

POGODA
Gruzja i Armenia są zróżnicowane geograficznie, więc pogoda jest zależna od regionu. Najogólniej – temperatura jest zwykle wyższa o ok. 10 stopni niż w Polsce o danej porze roku. W górach jednak zawsze jest chłodniej a np. w Batumi, gdzie klimat jest już podzwrotnikowy stosunkowo często zdarzają się gwałtowne opady. Najwyższe temperatury utrzymują się od połowy czerwca do końca sierpnia. We wrześniu jest już trochę chłodniej a krajobraz nabiera kolorów jesiennych. Maj zwykle też jest ciepły a budząca się do życia przyroda zachęca do przyjazdu.

CZAS
Gruzja: +2 godziny w stosunku do czasu w Polsce, Armenia: +3godziny

JĘZYK
Językiem urzędowym w Gruzji jest j.gruziński, w Armenii – j.ormiański, ale praktycznie każdy Gruzin i Ormianin mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można także porozmawiać po angielsku

RELIGIA
Przeważa prawosławie.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Porównywalne do cen w Polsce. Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce

WALUTA/PŁATNOŚCI
Gruzja: LARI; Armenia: DRAM
W żadnym z tych krajów nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY, które bez problemu można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak aby banknoty były wydane po 1996 roku i nie były zniszczone. W większych miastach nie ma także problemu z dostępem do bankomatów. Płatność kartą nie jest jeszcze zbyt popularna.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu jest coraz bardziej powszechny. Powoli jest zapewniany w holach hotelowych czy restauracjach w większych miastach.

TELEFON
Najlepiej kupić starter lokalnego operatora. Pilot na miejscu doradzi w jakiej sieci ceny są najkorzystniejsze.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Pod względem brawurowego prowadzenia samochodu obydwa kraje przodują, dlatego przy przechodzeniu przez ulicę należy mieć oczy naokoło głowy. Mimo szybkiej jazdy, miejscowi są świetnymi i pewnymi kierowcami, choć nie mają łatwego zadania, gdyż sporo dróg jest w niezbyt dobrym stanie.

ETYKIETA PRZY STOLE
GRUZJA
Gruzini to naród bardzo gościnny. Gościa traktują jak członka rodziny. Siedząc przy stole należy przestrzegać etykiety. Głównodowodzącym jest tzw. TAMADA. To on wygłasza toasty i dba o to by nikomu nie zabrakło wina. Wino pijemy po każdym toaście i do dna. Stoły są zwykle suto zastawione i cały czas należy coś zagryzać. Kuchnia gruzińska jest przepyszna, więc od razu należy odpuścić wszelkie diety i rozkoszować się lokalnymi smakołykami. W zależności od regionu, nasi piloci będą polecać lokalne pyszności.
ARMENIA
Tu sytuacja wygląda podobnie jak w Gruzji. Mimo, że funkcja Tamady nie jest aż tak szeroko rozwinięta.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem na Kaukaz nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp. itp.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do cerkwi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą – przydadzą się podczas zwiedzania skalnych miast i wycieczek w górskich miejscowościach; sandały, klapki pod prysznic, dla bardziej wrażliwych – buty do pływania, gdyż plaże w Batumi są kamieniste
– lekka kurtka przeciwdeszczowa

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
GRUZJA
– doskonałe gruzińskie wino, choć spory wybór tego trunku dostępny jest już w Polsce; czacza – gruziński bimber
– gruzińska herbata
– wszelkiego rodzaju tradycyjne czapki
– ręcznie robione skarpety
– filcowe zabawki
– emaliowana biżuteria
– akcesoria do picia wina: kielichy, kanci – rogi
– przyprawy: adżyka, sól swańska, chmeli suneli
ARMENIA
– rękodzieło, czapki, skarpety
– ręcznie wykonana biżuteria srebrna
– obrusy
– prawdziwy ormiański koniak, wino z granatów
– basturma – przysmak ormiański (surowa, wołowa polędwica suszona w ziołach)
– dżem z całych orzechów włoskich
– przyprawy
– orzechy w miodzie
– duduk – ludowy instrument muzyczny z drzewa morelowego – jeden z symboli Armenii
– obrazy wykonane przez lokalnych artystów
– kawa idealnie nadająca się do parzenia w tyglach
– dżezwy (inaczej zwane „turki”) – tygle do parzenia kawy

Opis transportu

 • Wynajęty komfortowy bus z klimatyzacją na całej trasie
 • W Kazbegi i Mestii samochody 4×4

Specyfikacja wyjazdu

Gruzja i Armenia – to wyjazd przeznaczony dla turysty, który w komfortowy sposób chce zobaczyć najważniejsze miejsca w Gruzji i Armenii. Program został skonstruowany w taki sposób, by przy jednoczesnym zwiedzaniu wielu miejsc i długich przejazdach znalazł się czas na niespieszne cieszenie się wakacjami i smakowanie Kaukazu. Dzięki wyżywieniu wliczonemu w cenę – wyjazd będzie również dopełniony pod względem kulinarnym – zróżnicowanie regionalne gruzińskiej i ormiańskiej kuchni odnajdziemy na naszych stołach.

Potrzebne dokumenty

PASZPORT ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z Kaukazu. Do Gruzji i Armenii obywatele RP nie potrzebują wiz.

Mapa

Chcesz zarezerwować wycieczkę? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!