Ghana, Togo, Benin – Festiwal Voodoo

Dlaczego warto?
 • Zwiedzisz 3 kraje w trakcie jednej podróży – Ghanę, Togo, Benin
 • Zobaczysz jedne z najważniejszych zabytków
 • Weźmiesz udział w obchodzonym raz w roku Festiwalu Voodoo
 • Będziesz podróżować w małej grupie (4-12 osób)
 • Cały czas będzie z Tobą polskojęzyczny tour leader

W trakcie tej wyprawy zwiedzimy trzy kraje Afryki Zachodniej: Ghanę, Togo i Benin. Wtopimy się w ich atmosferę, zobaczymy najważniejsze zabytki i podejrzymy codzienność mieszkańców. Jednego dnia pospacerujemy po gwarnym bazarze pełnym unikatowego rękodzieła, a innego dowiemy się nieco o świecie afrykańskich roślin i zwierząt. Ale to nie wszystko, gdyż oprócz tego weźmiemy udział w świętowanym raz do roku Festiwalu Voodoo w Beninie. Na własne oczy zobaczymy jak lokalsi celebrują ten dzień i dowiemy się więcej o ich zwyczajach oraz tradycjach. To wszystko razem wzięte sprawi, że poznamy kraje od podszewki, a z podróży wrócimy z bagażem niezwykłych wspomnień.

Program
Dzień

1

WARSZAWA - AKRA (GHANA)

Wylot z Warszawy. Nocny przylot do Akry – stolicy i największego miasta Ghany. Transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie. Nocleg w Akrze.

Dzień

2

AKRA (GHANA) – LOME (TOGO)

Śniadanie, po którym ruszamy odkrywać Ghanę. Na początek udamy się w okolicę Nungua, gdzie odwiedzimy jednego z artystów, który wytwarza trumny o różnorodnych kształtach (uroczystości związane ze śmiercią i pogrzebami odgrywają bardzo ważną rolę dla mieszkańców tej części świata). Następnie poznamy jedną z dzielnic – Jamestown. Zobaczymy tam między innymi Ussher fort, który zbudowany został już w 1649 roku przez Holendrów oraz wybudowany w 1673 roku przez Brytyjczyków fort James (stoi on tuż obok słynnej latarni morskiej Jamestown, a od czasów kolonialnych aż do 2008 roku służył jako więzienie). Następnie odwiedzimy park pamięci poświęcony jednemu z prezydentów Ghany – Kwame Nkrumah. Udamy się też do muzeum, gdzie dowiemy się więcej o historii kraju w którym jesteśmy. Po zwiedzaniu pospacerujemy po lokalnym bazarze co już na początku podróży pozwoli nam się wtopić w miejscową atmosferę. Od kolorów lokalnego rękodzieła (i nie tylko) dostać można niemalże zawrotów głowy, ale prawdziwy klimat poczujemy właśnie tam. Stamtąd udamy się w stronę granicy Ghany z Togo. Po przekroczeniu granicy ruszamy do Lomé. Nocleg w Lomé.

Dzień

3

LOME (TOGO) – OUIDAH (BENIN)

Po śniadaniu zwiedzanie leżącego nad Zatoką Gwinejską Lomé. Jest to nie tylko stolica Togo, ale i główny ośrodek administracyjny i przemysłowy kraju. Lomé założone zostało w XVIII wieku przez lud Ewe, a w latach 70 XIX wieku zdobyli je niemieccy kolonizatorzy. Miasto stopniowo rozwijało się coraz bardziej się zaludniając, a jeden z największych rozkwitów przypada na okres po odzyskaniu niepodległości przez Togo (rok 1960). Obecnie Lomé uważane jest za jedno z najmniejszych, a zarazem najbardziej różnorodnych miast kraju. Na początek pospacerujemy po niesamowicie kolorowym miejscowym bazarze, gdzie podejrzymy codzienność handlujących mieszkańców. Oprócz tego będzie okazja, by podejrzeć miejscowe rękodzieło i delektować się zapachem sprzedawanych na targowisku przypraw (między innymi cynamonu, anyżu czy gałki muszkatołowej). Dowiemy się też do kogo odnosi się pojęcie „Nana Benz”. Następnie zobaczymy słynny miejscowy plac i udamy się w stronę największego na świecie rynku Voodoo – Akodessewa Market (kult Voodoo odgrywa bardzo znaczącą rolę w świecie mieszkańców tej części świata). Następnie ruszamy w stronę granicy z Beninem. Po jej przekroczeniu transfer do miasta Ouidah. Nocleg w Ouidah.

Dzień

4

OUIDAH – ALLADA – OUIDAH (BENIN)

Po śniadaniu ruszamy w stronę Allada. To właśnie tutaj poczujemy przedsmak tego, co czeka na nas w kolejnym dniu. Podejrzymy jak mieszkańcy Allada praktykują rytuały Voodoo podziwiając ich tańce w tradycyjnych strojach. Dowiemy się też więcej o znaczeniu tych obrzędów. Powrót do Ouidah. Jeśli czas pozwoli to przed transferem do hotelu zobaczymy jeszcze XVII-wieczny fort portugalski. Nocleg w Ouidah.

Dzień

5

FESTIWAL VOODOO (BENIN)

Benin to jeden z tych krajów na świecie, gdzie religia Voodoo uznawana jest za religię oficjalną. Praktykujący rytuały Voodoo mieszkańcy traktują tą religię jako coś więcej niż tylko system wierzeń – dla nich to sposób życia blisko powiązany z kulturą, filozofią czy sztuką. To właśnie dzisiaj obchodzić będziemy Dzień Voodoo czyli jedno z najważniejszych świąt dla wszystkich wyznawców tego kultu. Podejrzymy jak świętują lokalsi, zobaczymy ich tradycyjne stroje i zdobędziemy nieco wiedzy o samych rytuałach. Ceremonia ta odbędzie się przy bardzo ważnym dla mieszkańców pomniku pamięci. Późnym popołudniem odwiedzimy święty las Kpasse. Zobaczymy też Świątynię Pytonów (wyznawcy Voodoo czczą węże wierząc, że przyniesie im to dobrobyt, zdrowie i ochronę przed złem). Nocleg w Ouidah.

Dzień

6

OUIDAH – PORTO NOVO – GANVIE – OUIDAH (BENIN)

Dzisiaj udamy się w stronę Porto Novo. Jest to konstytucyjna stolica Beninu będąca ośrodkiem handlowym regionu (przede wszystkim jeśli chodzi o uprawę palmy oleistej i kokosowej). Dobrze rozwinięty jest też tutaj przemysł mydlarski czy rzemiosło. Podczas zwiedzania zobaczymy Muzeum Etnograficzne, zabytkowy pałac oraz meczet. Stamtąd ruszamy w stronę malowniczo położonego na zachodnim brzegu jeziora Nokoué miasta Abomey-Calavi. Tam wsiądziemy w drewniane łódki, którymi popłyniemy w kierunku miejscowej wioski Ganvie, która niemalże w całości zbudowana jest na wbitych w dno jeziora palach. Powrót do Ouidah. Po powrocie obejrzymy tradycyjny pokaz tancerzy Egungun. Ta tajemnicza społeczność występuje w niesamowicie oryginalnych i kolorowych strojach oraz maskach, dlatego ten występ z pewnością pozwoli nam jeszcze bardziej zagłębić się w lokalne wierzenia i tradycje. Nocleg w Ouidah.

Dzień

7

OUIDAH – ABOMEY (BENIN)

Po śniadaniu opuszczamy Ouidah. Celem naszej dzisiejszej podróży będzie założone w połowie XVII wieku miasto Abomey. Tam zwiedzimy miejscowy pałac królewski. Nocleg w Abomey.

Dzień

8

ABOMEY (BENIN) – SOKODE (TOGO)

Po śniadaniu opuszczamy Benin. Celem naszej dzisiejszej podróży będzie położone na terenie Togo miasto Sokode. Na trasie zrobimy sobie przystanek nieopodal świątyni Dankoli – kolejnego miejsca, które blisko związane jest z rytuałami voodoo. Miejscowi uważają je za święte i odwiedzają kiedy pragną, aby wysłuchano ich modlitw i próśb (proszą o sukcesy, owocne plony, powodzenie w życiu i wiele innych). Jeśli ich modlitwy zostaną wysłuchane to wracają do świątyni i składają tam obiecaną ofiarę (najczęściej z plonów lub zwierząt). Wieczorem obejrzymy kolejny miejscowy pokaz taneczny, tym razem Taniec Ognia. To doświadczenie z pewnością na długo zagości w naszej pamięci. Nocleg w Sokode.

Dzień

9

SOKODE (TOGO) – BASSAR (TOGO) – TAMALE (GHANA)

Po śniadaniu opuszczamy Sokode. Celem naszej dzisiejszej podróży będzie Tamale (jedno z miast Ghany), jednak po drodze zatrzymamy się między innymi w Bassar. Miasto to słynie z wyrobów z żelaza, dlatego podczas pobytu dowiemy się więcej o jego wytwarzaniu. Następnie przekroczymy granicę z Ghaną. Przejedziemy przez lokalne wioski (Gonja, Mamprusi czy Kokomba) i podejrzymy codzienność mieszkańców. Na nocleg dojedziemy do Tamale – trzeciego co do wielkości miasta Ghany. Nocleg w Tamale.

Dzień

10

TAMALE – TECHIMAN (GHANA)

Kontynuujemy naszą podróż na południe. Część naszej trasy będzie obejmować szlak, który niegdyś miał ogromne znaczenie dla podróżujących między Saharą, a Złotym Wybrzeżem (byłą kolonią brytyjską, która w 1957 roku stała się osobnym państwem czyli Ghaną). To tutaj wymieniano się dobrami (złotem, przyprawami, ubraniami), odpoczywano, a nawet zatrzymywano się na dłużej zakładając nowe wspólnoty. Celem naszej dzisiejszej podróży będzie Techiman. Po drodze odwiedzimy rezerwat przyrody Boabeng-Fiema. Jest to miejsce będące domem dla figlarnych małp, które przez mieszkańców tego obszaru uważane są za święte (a tradycyjna wiara ludów okolicy zabrania małpy jakkolwiek krzywdzić). Spacer wśród zachwycających okoliczności przyrody. Nocleg w Techiman.

Dzień

11

TECHIMAN – KUMASI (GHANA)

Celem naszej dzisiejszej podróży będzie Kumasi – stolica regionu Aszanti w Ghanie. Ze względu na zróżnicowaną roślinność i zalesienie którymi cechuje się ten teren wielu nazywa miasto „ogrodem”. Po przyjeździe zobaczymy między innymi muzeum, gdzie zdobędziemy nieco wiedzy o miejscu w którym jesteśmy. Jeśli będzie taka możliwość weźmiemy też udział w tradycyjnej uroczystości pogrzebowej (nie odbywają się w one każdą sobotę, a czasem ze względu na zakaz króla nie ma możliwości dołączenia do uroczystości, dlatego nie możemy zagwarantować, że to nastąpi). Warto wiedzieć, że ceremonie pogrzebowe w tej części świata obchodzone są bardzo uroczyście. W niektórych pogrzebach udział bierze nawet tysiąc tradycyjnie ubranych osób, a najbliżsi zmarłego świętują nawet rok po pogrzebie spotykając się z najbliższymi. Nocleg w Kumasi.

Dzień

12

KUMASI – ELMINA (GHANA)

Po śniadaniu zobaczymy muzeum Pałacu Manhyia. Następnie ruszamy do Elminy, która słynie między innymi z produkcji oleju palmowego. Przyjazd do Elmina – miasta na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego (większość mieszkańców żyje tutaj z rybołówstwa). Czas na relaks po podróży. Nocleg w Elmina.

Dzień

13

ELMINA – PARK NARODOWY KAKUM – ELMINA (GHANA)

Po śniadaniu ruszamy w stronę Parku Narodowego Kakum. Utworzono go w 1931 roku jako rezerwat, natomiast parkiem narodowym stał się on w 1992 roku. Park zajmuje powierzchnię około 375 kilometrów kwadratowych i zachwyca miejscową fauną i florą. Po przybyciu czeka nas niesamowity spacer „w koronach drzew”. Gwarantujemy, że będzie to niesamowite doświadczenie. Następnie zobaczymy słynny zamek Cape Coast oraz zamek Elmina (najstarszy europejski zabytek Ghany wybudowany w 1482 roku przez Portugalczyków). Oba te miejsca wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po zwiedzaniu pospacerujemy po miejscowym targu rybnym. Nocleg w Elmina.

Dzień

14

ELMINA - AKRA (GHANA)

Po śniadaniu czas na relaks przed wylotem. Koło południa transfer z Elmina na lotnisko w Akrze. Wylot z Akry.

Dzień

15

Przylot do Warszawy.

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Przylot do Polski może nastąpić o jeden dzień później w zależności od godzin przelotów.

Terminy/ceny
Termin

Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu
 • BILET LOTNICZY – Dla Państwa wygody wyłączamy bilet z ceny głównej. Oczywiście pomagamy w wyszukaniu najlepszego połączenia oraz jeśli będzie takie życzenie – w zakupie. Współpracujemy z najlepszymi kasjerami, którzy będą do Państwa dyspozycji. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Akra-Warszawa to ok. 3500 PLN – 4000 PLN,  im wcześniej zakup, tym niższa cena (osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, gdyż zwiększy to możliwość zakupu biletu w niższej cenie).
 • WIZA –  mogą Państwo skorzystać z naszego polecenia. Współpracujemy z profesjonalnymi pośrednikami wizowymi, którzy pomogą Państwu w załatwieniu wszelkich formalności.

CENA OBEJMUJE

 • 13 noclegów zgodnie z programem: hotele 3*, pensjonaty (pokoje 2-osobowe)
 • Wyżywienie 2 razy dziennie: śniadania i obiadokolacje
 • Bilety wstępu zgodnie z programem
 • Transport zgodnie z programem (wynajęty, komfortowy samochód/minivan/bus)
 • Opiekę anglojęzycznego przewodnika
 • Opiekę polskojęzycznego tour leadera
 • Ubezpieczenie KL, NNW oraz bagażu

CENA NIE OBEJMUJE

 • Biletu lotniczego na trasie Warszawa-Akra-Warszawa (ok. 3500 PLN – 4000 PLN)
 • Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 PLN
 • 2-krotnej wizy do Ghany (ok. 300 EUR)
 • 1-krotnej e-wizy do Beninu (ok. 80 EUR)
 • 2-krotnej wizy do Togo (ok. 50 EUR łącznie) – płatna na granicy
 • Dla chętnych dopłaty do gwarancji pokoju 1-os. – 1460 PLN
 • Uznaniowych napiwków
Jak się zapisać?
Krok

1Zadzwoń do nas: kom. 533 593 933 lub napisz maila:
biuro@vanellus.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

Krok

2Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

Krok

3Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

Krok

4Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą.
Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

Krok

5W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Zakwaterowanie
 • 13 noclegów: hotele 3*, pensjonaty (pokoje 2-osobowe)
Galeria
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP wjeżdżają do Ghany, Togo i Beninu na podstawie ważnego paszportu (minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży) oraz wizy. Mogą Państwo skorzystać z naszego polecenia. Współpracujemy z profesjonalnymi pośrednikami wizowymi, którzy pomogą Państwu w załatwieniu wszelkich formalności.

OPIS TRANSPORTU

 • wynajęty, komfortowy samochód/minivan/bus
Mapa
Zobacz podobne wyjazdy

Chcesz zarezerwować wycieczkę?
Masz pytania?
A może interesują Cię inne/podobne wyjazdy?

Skontaktuj się z nami.

Zostaw swój numer telefonu lub e-mail.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu kontaktu przez Administratora.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przedstawienia informacji handlowej przez Administratora.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora w celach marketingu bezpośredniego usług oferowanych przez Administratora.

  Administratorem Pani / Pana danych osobowych jest Globzon Travel spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie przy al. Powstania Warszawskiego 15, 31-539 Kraków, której został nadany numer identyfikacji podatkowej 6762565270, e-mail: biuro@globzon.travel.pl Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być cofnięta w każdym czasie. W tym celu należy skontaktować się z Administratorem. Więcej informacji o sposobie przetwarzania danych i ochronie danych osobowych znajduje się w zakładce Ochrona danych osobowych.

  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Bez zobowiązań dowiesz się więcej na temat naszych wyjazdów.

  ×
  Masz pytania, zostaw kontakt, odpowiemy w ciągu 24h