Odwiedź stronę naszej drugiej marki - GLOBZON TRAVEL.
Znajdziesz tam aktualną listę potwierdzonych wycieczek, które organizujemy.
Wyobraź sobie, że tegorocznego Sylwestra spędzisz inaczej. W kraju, w którym pobyt cofnie Cię w czasie. Wyobraź sobie noc w hotelu o milionie gwiazd i będą to gwiazdy nad Twoją głową, a wokół jedynie piach pustyni. Wyobraź sobie, że 31 grudnia, zamiast szykować się na bal, będziesz w jeepie na pustyni, podziwiać spektakularny zachód słońca.
Zrób coś innego w tym roku. Zakończ go w wyjątkowy sposób.
Daj się porwać w niezwykłą podróż do Jordanii!
Poranny wylot z Warszawy (lot bezpośredni liniami Ryanair) . Przylot do Ammanu około południa. Szybkie formalności wizowe i możemy ruszać w dalszą drogę.
Zaczniemy od zwiedzania stolicy Jordanii – Ammanu, który wymieniany był już w Starym Testamencie pod nazwą Rabbat Ammon (Rabba). Zobaczymy m.in.: teatr rzymski oraz cytadelę, skąd roztacza się widok na stare miasto. W obrębie wzgórza znajduje się pałac Umajjadów. Ta pochodząca z VII lub VIII wieku budowla została niestety częściowo zniszczona przez trzęsienie ziemi. Nieopodal niej znajduje się unikalna świątynia Herkulesa oraz wieża Abbasydów. Nocleg w Ammanie.
Po śniadaniu ruszamy w stronę zamku Ajlun, który pełnił funkcję fortecy w okresie wojen krzyżowych. Zamek jest wspaniałym przykładem obronnej architektury islamu.
Następnie przejazd do Jerash – zwanego Pompejami Wschodu. Zwiedzanie jednego z najlepiej zachowanych miast rzymskich na Bliskim Wschodzie. Spacer po mieście wzdłuż Cardo (głównej ulicy z czasów rzymskich) rozpocznie się od okazałego Łuku Triumfalnego Hadriana. Następnie zobaczymy hipodrom, świątynię Zeusa, dwa rzymskie teatry oraz forum, Nimfeum, Łaźnie Zachodnie i okazałą Bramę Północną. Nocleg w Ammanie.
Po śniadaniu przejazd w kierunku jednego z najsłynniejszych zamków krzyżowców – Kerak. Zamek wznosi się dumnie na wzgórzu, strzegąc wybrzeża Morza Martwego i doliny Al-Karak. Zwiedzimy tu m.in. ruiny kościoła krzyżowców, salę recepcyjną i sanktuarium Abu Sulejmana.
Następnie przejedziemy na pustynię Wadi Rum. Ostatnią noc w roku zaczniemy od safari jeepami, wśród jednego z najpiękniejszych krajobrazów pustynnych świata. Zobaczymy spektakularny zachód słońca.
Później zakwaterujemy się w naszym obozie, gdzie zjemy sylwestrową kolację i będziemy tańczyć do białego rana. Nocleg w obozie na pustyni.
Dziś zjemy późniejsze śniadanie. Trzeba odpocząć po szaleństwach sylwestrowych.
Następnie ruszymy w kierunku Petry. Po drodze przystanek przy Małej Petrze.
Nocleg w Petrze.
Po śniadaniu całodzienne zwiedzanie niesamowitej Petry – miasta Nabatejczyków wykutego w skale ponad 2 tys. lat temu – najsłynniejszego zabytku Jordanii, który wpisany jest na listę UNESCO. Drogę do Petry, położonej na szlaku karawan między dwoma morzami Martwym i Czerwonym, pokonuje się wąskim wąwozem Siq. Na jego ścianach można podziwiać liczne płaskorzeźby, kapliczki oraz pozostałości po systemach doprowadzających wodę do miasta. Przy wyjściu z wąwozu oczom ukazuje się wspaniałe skalne miasto. Można zobaczyć: skarbiec, katakumby królewskie, teatr rzymski, Bramę Themenos, skały Dżinów, pomnik Niszy, ulica Fasad, grobowce, Wielką Świątynię i Miejsce Ofiarne. Nocleg w Petrze.
Po śniadaniu ruszamy nad Morze Martwe, położone w najgłębszej depresji świata sięgającej ponad 400 m p.p.m. Będzie tu okazja do skorzystania z jedynej w swoim rodzaju kąpieli – ze względu na ogromne zasolenie (ok. 26%) wody morza wypychają pływającego na powierzchnię. Można więc prawie „chodzić po wodzie”. Może być chłodno, ale śmiałków nigdy nie brakuje. Nocleg w hotelu nad Morzem Martwym.
Po śniadaniu przejazd do Madaby – miasta rozsławionego w okresie bizantyjskim, jako jeden z głównych ośrodków mozaikarstwa. Do dziś zachowały się wspaniałe mozaiki bizantyjskie w cerkwi św. Jerzego. Znajduje się tam Mapa z Madaby – mozaika z VI w. zbudowana z około 2 milionów elementów.
Następnie udamy się na Górę Nebo, która jest domniemanym miejscem śmierci Mojżesza. Na nocleg dotrzemy do Ammanu.
Po śniadaniu przejazd na lotnisko w Ammanie i wylot do Warszawy.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Program został przygotowany pod przelot liniami lotniczymi Ryanair z/do Warszawy Modlina.
Termin |
---|
Już wkrótce! |
Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.
Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.
UWAGA:
Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub napisz maila:
biuro@vanellus.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.
Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.
Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.
Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą.
Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.
W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.
Noclegi: hotele 3* i 4* (pokoje dwuosobowe), 1 nocleg w obozie na pustyni.
DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Polacy wjeżdżają na teren Jordanii na podstawie ważnego paszportu (co najmniej 6 miesięcy) oraz wizy. Nasze biuro zajmie się wszelkimi formalnościami, a Państwa wiza zostanie wklejona na lotnisku w Ammanie. Zapytaj w biurze o dodatkowe formalności związane z covid-19.
POGODA
Klimat w Jordanii jest dość zróżnicowany. Pogoda w różnych częściach kraju zależy głównie od wysokości nad poziomem morza. Obszary położone nisko są dość gorące przez cały rok, natomiast obszary położone wyżej cechują się gorącym latem, ale nieco chłodniejsza zimą. Pogoda sprzyja podróżującym najbardziej od lutego do maja oraz od września do listopada. W okresie wakacyjnym (czerwiec-sierpień) jest także przyjemnie, ale dużo cieplej. W okresie naszej zimy w Jordanii panują temperatury od 10 do 20 stopni – zależne od części kraju.
CZAS
+1 godzina w czasie letnim, +2 godziny w czasie zimowym.
JĘZYK
Językiem urzędowym jest język arabski. Z młodszym pokoleniem można porozumieć się po angielsku.
RELIGIA
W Jordanii przeważa islam, jest on religią państwową. Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, synagogi) należy więc bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. W ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.
STRÓJ
Kobiety przyjeżdżające do Jordanii na co dzień nie muszą zakrywać chustami ciała, włosów czy twarzy. Ważne jednak, by nie ubierać się zbyt wyzywająco i unikać roznegliżowania.
CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Ceny porównywalne do cen w Polsce lub nieco wyższe.
WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą jest dinar jordański (JOD). Polecamy zabrać ze sobą DOLARY, które można wymieniać w bankach lub w kantorach. Bankomaty, z których można wypłacać pieniądze są dostępne w większych miastach. Używanie kart kredytowych nie jest zbyt popularne.
INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu i wi-fi jest powszechny jedynie w większych miastach i hotelach. Dodatkowo telefoniczne startery jordańskie często mają w pakiecie internet.
TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Dobrym rozwiązaniem jest zakup karty SIM lokalnego operatora (proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKa ze swojego telefonu, jeśli chcą Państwo skorzystać z lokalnych kart SIM).
WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Jedynie w niektórych hotelach gniazdka są takie jak w Polsce, warto więc zabrać ze sobą uniwersalną przejściówkę.
RUCH DROGOWY
Jak prawie wszędzie piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Podczas przechodzenia przez jezdnię należy uzbroić się w cierpliwość.
JEDZENIE
Jordańska kuchnia jest nietypową mieszanką kuchni tureckiej i arabskiej. Tradycyjny jordański posiłek zaczyna się od tzw. mezze czyli od przystawek. Mogą to być paszteciki, pasty (np. hummus) czy sałatki. Następnie czas na danie główne, które może być zarówno mięsne jak i bezmięsne. Daniem głównym często jest kofte czyli kiełbaski z mięsa mielonego lub falafel (smażone kulki z ciecierzycy). Na koniec oczywiście czas na niesamowicie smaczny deser. Jordańskie słodycze przygotowywane są najczęściej na bazie miodu lub orzechów i podawane są z aromatyczną kawą.
WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.
CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Jordanii nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do meczetu, cerkwi, synagogi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie, przed wejściem do meczetu należy bezwarunkowo ściągnąć buty
– krem z filtrem UV, strój kąpielowy
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, buty wodoodporne (przydadzą się podczas trekkingu w Wadi Mujib), sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory
– uwielbiający fotografowanie mogą zaopatrzyć się w wodoodporny aparat (który może się przydać podczas trekkingu w Wadi Mujib)
CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– jordańskie słodycze, herbatę, kawę, przyprawy, suszone owoce, orzechy
– ubrania, biżuterię, ozdoby
– wyroby ceramiczne
Chcesz zarezerwować wycieczkę?
Masz pytania?
A może interesują Cię inne/podobne wyjazdy?
Skontaktuj się z nami.
Zostaw swój numer telefonu lub e-mail.
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Bez zobowiązań dowiesz się więcej na temat naszych wyjazdów.