Odwiedź stronę naszej drugiej marki - GLOBZON TRAVEL.
Znajdziesz tam aktualną listę potwierdzonych wycieczek, które organizujemy.
Wyobraź sobie miejsce, gdzie po ulicach jeżdżą amerykańskie samochody z lat 50-tych, gdzie z okien rozbrzmiewa salsa, gdzie oprócz perełek w postaci kolonialnych miast znajdziesz także tropikalną dżunglę, gdzie kilometrami ciągną się plantacje kawy i tytoniu, gdzie w cieniu palm możesz wypocząć na bajecznych plażach popijając mojito.. A jeśli powiemy Ci, że ten raj istnieje naprawdę i możesz go zobaczyć, dotknąć, skosztować i nie musisz pozostawać tylko przy marzeniach?
Tak, to wszystko i o wiele więcej znajdziesz na Kubie. Zapraszamy więc na wyprawę na tę magiczną wyspę, którą możesz poznać razem z nami.
Ten program gwarantuje Ci nie tylko poznanie najpiękniejszych miejsc na Kubie, ale w trakcie wyjazdu pokusiliśmy się też o 3 noce w hotelu all-inclusive. Po trudach zwiedzania należy się nam przecież odrobina odpoczynku i luksusu?
Jedziemy? Vamos!!!
Wylot z Warszawy. Przylot do Havany późnym wieczorem/w nocy. Transfer na nocleg. Nocleg w Havanie.
Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Kuby – Havany. Już pierwszy dzień na Kubie pozwoli nam zasmakować lokalnego klimatu, przespacerujemy się wąskimi uliczkami starego miasta, odwiedzimy kościół San Francisco, targowisko San Jose pełne lokalnego rękodzieła, a także dotrzemy do Capitolu zbudowanego na kształt starszego brata z USA. Odwiedzimy słynne kubańskie Muzeum Rumu, gdzie dowiemy się nieco na temat produkcji tego trunku i zobaczymy twierdzę El Morro – jedną z najstarszych twierdz na Karaibach z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Havanę i okolicę. Po zwiedzaniu udamy się do jednego z miejscowych warsztatów, w którym będziemy mieli okazję dowiedzieć się nieco o samochodach z lat 50-tych (nie sposób nie zwrócić uwagi na te kolorowe pojazdy przemykające raz po raz po kubańskich ulicach). Na koniec sami przekonamy się jak to jest w nie wsiąść, gdyż późnym popołudniem czeka nas przejażdżka po mieście starymi amerykańskimi samochodami. Będzie to niezapomniane doświadczenie. Nocleg w Havanie.
Po kubańskim śniadaniu czas na dalsze zwiedzanie miasta. Tym razem ruszymy szlakiem Ernesta Hemingwaya – znakomitego amerykańskiego pisarza i dziennikarza, który szczególnie upodobał sobie Kubę doskonale odnajdując się w kubańskiej, luźnej atmosferze. Na początek odwiedzimy jego posiadłość ze słynną biblioteczką autora, a następnie pospacerujemy po placu nazwanym jego imieniem. Dowiemy się też więcej o ubóstwianym przez poetę (i opisanym w kilku jego powieściach) drinku Daiquiri (przygotowywany jest on na bazie rumu z dodatkiem syropu cukrowego i soku z limetki). Wieczorem czeka nas nie lada atrakcja. Żadna podróż na Kubę nie może obyć się bez lekcji salsy, dlatego i my będziemy mieli okazję się jej nauczyć pod okiem miejscowego instruktora. Gwarantujemy, że te gorące rytmy porwą każdego. Nocleg w Havanie.
Tego dnia pojedziemy eksplorować zachodnią część wyspy, do regionu pełnego plantacji kawy i tytoniu. Najpierw dotrzemy na plantację tytoniu w prowincji Pinar del Rio, gdzie zapoznamy się z tajnikami skręcania cygar. Następnie udamy się malowniczego Vinales, gdzie zobaczymy niezwykłe pejzaże z Doliną Vinales w tle. Po drodze przystaniemy przy gigantycznym malowidle: muralu de la Prehistoria. Mimo, że to „dzieło” budzi zwykle sporo śmiechu, tuż obok serwują najlepszą pinacoladę na Kubie. Więc zdecydowanie warto zrobić tam przystanek! Na koniec udamy się do La Cueva del Indio, czyli jaskini przez którą przepływa podziemna rzeka – niesamowite widoki gwarantowane. Nocleg w Vinales.
Po śniadaniu ruszamy w stronę Trinidadu. Najpierw jednak zatrzymamy się na zwiedzanie tzw. Perły Południa, czyli Cienfuegos. Miasto słynie z kolonialnej francuskiej zabudowy oraz eleganckich budowli pochodzących już z XIX wieku. Podczas zwiedzania zobaczymy między innymi słynny teatr oraz park Jose Marti. Udamy się też w stronę znajdującej się nieopodal laguny Guanaroca będącej częścią jednego z chronionych obszarów. Miejsce to jest rajem dla każdego wielbiciela przyrody, gdyż zamieszkiwane jest ono przez różowe flamingi (i wiele innych gatunków ptaków). Na koniec dnia dotrzemy do perełki wśród kolonialnych miast Kuby – Trinidadu. Odpoczynek po podróży, czas wolny. Nocleg w Trinidadzie.
Po pysznym, kubańskim śniadaniu zwiedzanie Triniadu i okolic. Trinidad założono około 1514 roku, a od 1998 wraz z pobliską Doliną Cukrowni obszar ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W czasie rozkwitu w dolinie działało jednocześnie kilkadziesiąt zakładów produkujących cukier, jednak obecnie większość z nich nie jest już wykorzystywana do produkcji. Tego dnia zobaczymy znajdującą się w okolicach Trinidadu niesamowitą posiadłość Manaca Iznaga i słynną 43 metrową wieżę, z której rządcy nadzorowali pracę niewolników na plantacjach. Odwiedzimy także Museo Romantico wzniesione już w 1740 roku do którego od wieków sprowadzano najpiękniejsze meble, kryształy czy porcelanę z pałaców z całej Kuby. Ale to nie wszystko, bo znajdujące się wewnątrz oryginalne drewniane sufity, kolorowe ornamenty ścienne i przepiękne, ręcznie malowane kafle zachwycą każdego. Zajrzymy też do baru Canchánchara, który słynie z pysznego kubańskiego drinka przygotowywanego między innymi na bazie brandy, miodu i cytryny. Przed snem przespacerujemy się jeszcze po mieście, wchłaniając jego niesamowity klimat. Być może zatrzymamy się na dłużej, by nie tylko podziwiać tańczących salsę na starówce, ale i spróbować swoich sił na kubańskich parkietach. Nocleg w Trinidadzie.
Po śniadaniu ruszymy do jednego z najpiękniejszych rezerwatów przyrody na całej Kubie – parku Topes de Collantes. Pospacerujemy wśród egzotycznej roślinności, miniemy tajemnicze jaskinie i podziwiać będziemy przepiękne wodospady. Z pewnością uda nam się usłyszeć (a może i zobaczyć) zamieszkujące to miejsce ptaki, między innymi unikatowe kolibry czy tocororo czyli narodowego ptaka Kuby. Lunch. Nocleg w Trinidadzie.
Po śniadaniu wyruszamy do Camaguey – trzeciego co do wielkości kubańskiego miasteczka. Najpierw jednak zatrzymamy się, aby zobaczyć niesamowity wodospad El Nicho ukryty wśród tropikalnej roślinności. Zapierające dech w piersiach widoki gwarantowane. Przyjazd do Camaguey. Ta kolonialna perełka różni się nieco od swoich sąsiadów. Czym? Uliczkami, które są tak poplątane, że nawet mieszkańcom często przyjdzie się tutaj zgubić. A wszystko dlatego, że miasto było bardzo często napadane przez piratów. Kręte uliczki miały utrudnić grabieżcom odnalezienie się w mieście. Jeśli czas pozwoli to przed snem pospacerujemy po mieście. Nocleg w Camaguey.
Po śniadaniu zwiedzanie Camaguey – miasteczka założonego już w 1515 roku pod nazwą Santa Maria del Puerto del Príncipe. Zabytkowe centrum Camaguey wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a pochodzące z przełomu XVII/XVIII wieku zabytki (między innymi katedra i wieża) robią niesamowite wrażenie. My pospacerujemy labiryntem wąskich uliczek, a przewodnik pokaże nam jak się nie zgubić! 🙂 Następnie ruszamy do Santiago de Cuba, drugiego pod względem wielkości miasta Kuby, zwanego także „stolicą muzyki”. I faktycznie tak jest, w Santiago aż roi się od ulicznych grajków, zewsząd dobiega nas muzyka. Klimat tego miasta trudno opisać, trzeba tam po prostu pojechać i dać się porwać muzyce. Trasa jest niezwykle malownicza, więc zrobimy sobie kilka przystanków. Po przyjeździe zakwaterowanie. Nocleg w Santiago de Cuba.
Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Santiago, podczas którego przespacerujemy się uliczkami tego kolonialnego miasta. Później pojedziemy zobaczyć słynny monolit Gran Piedra. Olbrzymi kamień w pogórzu Sierra Maestra, zalicza się do największych na świecie. Na szczyt prowadzi 456 schodów otoczonych lasem mglistym, paprociami i orchideami. Zdecydowanie warto wspiąć się na szczyt, niesamowity widok gwarantowany. Nocleg w Santiago de Cuba.
Przejazd z Santiago de Cuba do Sancti Spiritus (jednego z najstarszych miast całego kraju). Jeśli czas pozwoli – zwiedzanie. Pospacerujemy wąskimi, klimatycznymi, gwarnymi uliczkami i podejrzymy codzienne zajęcia mieszkańców. To właśnie tam znajduje się słynny kościół, którego początki sięgają już XVI wieku. Nocleg w Sancti Spiritus.
Po śniadaniu ruszamy do Varadero, gdzie czekać na nas będą rajskie plaże i lazurowe wody oceanu. Po drodze zobaczymy jeszcze słynny most Yayabo (zbudowany nad rzeką o tej samej nazwie) – architektoniczną perełkę uważaną przez wielu za symbol Sancti Spiritus. Po przyjeździe do Varadero czas wolny na odpoczynek i plażowanie. Nocleg w Varadero w hotelu all-inclusive.
Czas wolny na odpoczynek i plażowanie. Nocleg w Varadero w hotelu all-inclusive.
Czas wolny na odpoczynek i plażowanie. Nocleg w Varadero w hotelu all-inclusive.
W zależności od godzin wylotu przejazd do Havany na lotnisko i wylot do Polski.
Przylot do Warszawy.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Termin |
---|
Wyjazd realizowany na zamówienie. Zainteresowany/a? Napisz do nas! |
Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.
Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.
UWAGA:
Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub napisz maila:
biuro@vanellus.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.
Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.
Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.
Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą.
Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.
W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.
Noclegi (pokoje 2-osobowe):
Dla chętnych możliwość dopłaty do gwarancji pokoju 1-osobowego – 1460 PLN.
11 noclegów w casas particulares czyli pokojach prywatnych przystosowanych dla turystów. Pokoje z łazienkami. Na początek wybraliśmy noclegi u Kubańczyków przede wszystkim po to, aby znaleźć się jak najbliżej mieszkańców i ich codzienności. Poza tym kubańskie śniadanie ze świeżo wyciskanym sokiem z tropikalnych owoców nigdzie nie smakuje tak dobrze. Pokusiliśmy się też o 3 noce w hotelu all inclusive przy rajskich plażach Varadero. Po trudach zwiedzania należy się nam odrobina luksusu.
DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP: wjazd na podstawie ważnego paszportu (co najmniej 6 miesięcy) oraz Karty Turysty. Mogą Państwo skorzystać z naszego polecenia. Współpracujemy z profesjonalnymi pośrednikami wizowymi, którzy pomogą Państwu w załatwieniu wszelkich formalności.
POGODA
Kuba leży w klimacie tropikalnym. Najlepszym terminem na odwiedziny wyspy jest okres od listopada do maja (panująca wtedy pora sucha zapewnia nam średnie temperatury 23-26 stopni Celsjusza). W pozostałym okresie temperatury są nieco wyższe i częściej padają deszcze, jednak nie przeszkadzają one w czerpaniu radości z podróży, bo trwają zaledwie kilka minut. Praktycznie więc cały rok jest dobry, by wyjechać na Kubę.
CZAS
-5 godzin w stosunku do czasu letniego w Polsce, – 6 godzin w stosunku do czasu zimowego w Polsce.
JĘZYK
Językiem urzędowym jest język hiszpański. Z niektórymi młodymi można też próbować dogadać się po angielsku.
RELIGIA
Większość mieszkańców Kuby to katolicy, jednak oficjalnie państwo jest świeckie.
CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Ceny różnią się w zależności od regionu i miasta. Najogólniej mówiąc, ceny są porównywalne do cen w Polsce. Należy się jednak liczyć z tym, że za obiad w pueblo, czyli tam gdzie jadają lokalsi zapłacimy około 30 PLN, a za podobny obiad w restauracji przy plaży około 80 PLN.
WALUTA/PŁATNOŚCI
Na Kubie funkcjonują dwie waluty: CUC – peso wymienialne oraz CUP – peso nacjonalne. Turyści za większość usług (noclegi, restauracje) płacą w CUC. W CUP możemy opłacić drobne przekąski z przydrożnych budek. Na miejsce bierzemy ze sobą EURO i wymieniamy na lokalną walutę.
INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu nie jest niestety powszechny i praktycznie oprócz większych hoteli nie znajdziemy Wi-Fi. W większych miastach znajdziemy kafejki internetowe, ale ceny są stosunkowo wysokie.
TELEFON
Najlepiej kupić starter lokalnego operatora. Proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKa ze swojego telefonu jeśli chcą Państwo skorzystać z lokalnych kart SIM.
WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Gniazdka wg standardu amerykańskiego, więc nasze wtyczki wymagają użycia przejściówek. Można je kupić przez internet koszt około 2-5 zł.
RUCH DROGOWY
Kubańczycy dość swobodnie podchodzą do przepisów drogowych. Jako typowi macho podobnie zachowują się drogach. Należy więc nastawić się na brawurową jazdę i częste klaksony. Przechodząc przez jezdnie należy zachować szczególną ostrożność i uzbroić się w cierpliwość.
ETYKIETA/ZWYCZAJE
Społeczeństwo kubańskie wyznaje kult macho, dlatego szczególnie kobiety powinny wykazać sporą cierpliwość do licznych zaczepek i tzw. „sykania”, które jest tutaj wyrazem uznania. Trzeba też przywyknąć do tego, że kobiety mają tam nadal mało do gadania. Kubańczycy są bardzo gościnni i mimo niezbyt wysokiego standardu życia i braku dostępu do niektórych produktów kipią wręcz radością życia. Ich codzienności nieodłącznie towarzyszy muzyka, która wylewa się z każdego okna i taniec, któremu oddaje się każdy od najmłodszych lat.
BEZPIECZEŃSTWO
Kuba jest krajem bezpiecznym. Wyspa żyje z turystyki, więc mieszkańcy starają się aby turyści czuli się tam dobrze. Oczywiście podstawowe zasady bezpieczeństwa należy zawsze zachować.
WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu.
CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem na Kubę nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w repelenty na owady tropikalne.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– lekka letnia odzież najlepiej z naturalnych materiałów
– świetnie sprawdza się wodoodporna torba, do której w razie nagłej ulewy można schować sprzęt fotograficzny i pieniądze,
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą – przydadzą się podczas zwiedzania parków narodowych i wycieczek w górskich miejscowościach; sandały, klapki pod prysznic
– „coś na wieczór” – elegantsza garderoba przyda się na wieczorne wyjścia
CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– kawa
– rum
– cygara
– instrumenty muzyczne (od bębenków, różnego typu grzechotek po gitary)
– obrazy lokalnych artystów
Transport wynajętym, komfortowym samochodem/minivanem/busem z klimatyzacją zgodnie z programem.