Wraz z popularnością książek, których autorami są Orhan Pamuk i Elif Safak, można zaobserwować coraz większe zainteresowanie literaturą turecką. Dzieje literatury tureckiej obejmują okres prawie piętnastu wieków, a jej zabytkami są: teksty mówione i pisane w języku tureckim oraz w języku osmańsko-tureckim. Jeśli wybieracie się do Turcji, warto odwiedzić ciekawe miejsca związane z dziejami rozwoju literatury tureckiej.
Bohaterowie teatru cieni Karagöz
Czy wiecie jakie postacie są najbardziej kojarzone z kulturą turecką? To murarz Karagöz i kowal Hacivat – rubaszni przyjaciele, główni bohaterowie wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, tureckiego teatru cieni. Początki sławnego teatru w Turcji nie są dość jasne – jedni łączą je z XVI w. wpływami egipskimi, inni zaś twierdzą, że jest to rodzima tradycja, która zrodziła się niedaleko Stambułu w XIV w. Do naszych czasów zachowało się około 50 sztuk teatru cieni, z czego 29 uważa się za klasyczne. Większość z nich opowiada o perypetiach dwóch przyjaciół Karagöza i Hacivata, którzy ciągle wpadają w różnego rodzaju tarapaty. W sztukach teatru cieni możemy znaleźć też adaptacje wschodnich legend oraz tych romantycznych eposów, które są znane i lubiane na całym Bliskim Wschodzie. Jeśli będziecie w Turcji, poszukajcie miejsc, gdzie można obejrzeć niezwykłe spektakle teatru cieni. To świetna okazja by poznać całą plejadę bohaterów – przedstawicieli różnego rodzaju mniejszości i grup społecznych, jakie charakteryzowały dawny Stambuł takich, jak: muzułmanie, chrześcijanie, Żydzi, Kurdowie, Arabowie, Grecy, przybysze z Anatolii i znad Morza Czarnego, czy goście pochodzący z Iranu i Europy. Dawniej zabawa w teatr cieni była w Turcji szczególnie popularna w okresie Ramadanu. Dziś artystów tego oryginalnego teatru możemy zobaczyć na gościnnych występach w wielu państwach świata, również w Polsce.
Śladami Pamuka w Stambule
Jeśli nie przepadacie za dawną kulturą, to może zainteresuje Was Stambuł widziany oczami tureckiego noblisty z 2006 roku – Orhana Pamuka? Koniecznie przeczytajcie ,,Stambuł. Wspomnienia i miasto” tego autora, a potem spróbujcie wyruszyć do Turcji szlakiem wytyczonych przez pisarza opowieści. Będąc w Stambule, można za przykładem Pamuka udać się na przejażdżkę statkiem po Złotym Rogu, czy do jednej z podmiejskich dzielnic, które niezbyt przypadły do guście młodemu artyście (Kasimpasa, Balat, Uskudar, Eyup).
A jeśli pragniecie odetchnąć świeżym powietrzem, udajcie się nad Bosfor, jak robiła to matka Pamuka ze swymi chorymi na krup synami. W Stambule koniecznie zobaczcie Meczet Mehmeda Zdobywcy, a potem przejdźcie się po Moście Galata. Oczywiście wielu ze wspaniałości Stambułu opisywanych przez Pamuka już nigdy nie będziemy mieli szansy zobaczyć, ale dobrze jest podróżować z pasją i zamiłowaniem do miejsc znanych z książek klasyki literatury tureckiej. Warto potem porównać Turcję widzianą oczami Pamuka z własnymi spostrzeżeniami i refleksjami z pobytu w orientalnym Stambule.
Marzysz o niezapomnianej podróży? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Turcji biura podróży Vanellus Travel: