Baku – miasto, w którym szklane domy zderzają się z przeszłością

Szklane ikony Baku

Niektóre budynki stolicy Azerbejdżanu rzeczywiście przypominają szklane domy. Nowoczesne wieżowce Flame Towers dumnie górują nad miastem. Kształtem przypominają ogromne języki ognia, co w kraju, którego nazwa ze staroperskiego oznacza „kraj strzeżony przez ogień”, nie powinno nikogo dziwić. Z uwagi na swoje gabaryty oraz iluminacje są doskonale widoczne nawet z dużej odległości. Uwagę zwraca również bryła hali widowiskowo-sportowej Baku Crystal Hall, w której obywają się największe koncerty i imprezy sportowe. Prężnie rozwijające się Baku w planach ma stworzenie „szklanego imperium” w zaniedbanych dotąd dzielnicach poprzemysłowych. Aspiracją Azerów jest wybudowanie w ramach tego nadmorskiego kompleksu najwyższej wieży świata – Azerbaijan Tower.

Druga twarz Baku

Nowoczesne budownictwo nowej części Baku to tylko jednak strona medalu. Stare Baku skryte za wysokim murem miejskim, pozwala przenieść się w nieco inny wymiar. Plątanina wąskich, brukowanych uliczek i życie, które toczy się w wolniejszym tempie. Zagubienie się wśród klimatycznych knajpek oraz licznych straganów pozwoli poczuć niezwykły klimat tego miejsca. W obrębie Starego Miasta znajduje się mnóstwo zabytkowych obiektów takich jak: zwany „Złamaną Wieżą” Meczet Muhammada, Meczet Piątkowy oraz wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: kamienna Baszta Dziewicza z tarasem widokowym oraz pochodzący z przełomu XV i XVI wieku Pałac Szachów Szyrwanu.


Marzysz o niezapomnianej podróży? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Azerbejdżanu biura podróży Vanellus Travel: