Dlaczego warto?

 • Spędzisz czas w siodle w pięknej Swanetii
 • Będziesz podróżować w małych grupach (7-15 osób)
 • Na koniec wyprawy wypoczniesz w Batumi
 • W Swanetii będzie z Tobą także przewodnik górski
 • Wyżywienie w cenie

 

Gruzja to magiczny kraj, zarówno pod względem
…zabytków, pamiętających początki naszej ery,
…kuchni, która zadowoli nawet najbardziej wybredne podniebienia,
…ludzi, którzy zarażają swoją serdecznością
…i wreszcie wina, które nigdzie nie smakuje tak dobrze.

Ale Gruzja to także niesamowite górskie krajobrazy Kaukazu, małe wioski u stóp potężnych szczytów, dzikie strumyki, niesamowite wodospady.

Specjalnie dla tych, którzy lubią aktywnie wypoczywać stworzyliśmy program, który pozwoli na zobaczenie Gruzji z siodła. A wszystko we wspaniałym regionie Swanetii.

Daj się porwać wierzchem do Gruzji, poczuj wiatr we włosach podczas galopu u stóp wielkich szczytów Kaukazu. Nie musisz świetnie jeździć konno, wystarczy, że nie boisz się koni. Nasi przewodnicy i instruktorzy w jednym, wszystkiego Cię nauczą:)

Zobacz podobne wyjazdy

Program

1 dzień: Nocny wylot z Warszawy – zgodnie z rozkładem lotów: 23.55.

2 dzień: KUTAISI – MESTIA
Poranny przylot do Kutaisi. Następnie ruszamy w góry Swanetii aby rozpocząć naszą konną przygodę. Po drodzę zatrzymamy się w Zugdidi aby skosztować megrelskiej kuchni. Kontynuowanie przejazdu malowniczą drogą do Mestii – stolicy regionu Swanetia, słynącego z wież obronno-mieszkalnych. Po drodze zatrzymamy się przy tamie na rzece Inguri – drugiej pod względem wysokości tamie łukowej na świecie. Po krótkim odpoczynku – zwiedzanie Mestii. Nocleg w Mestii.

3 dzień: MESTIA – ADISZI
Pierwszy dzień jazdy konnej. Po śniadaniu wyruszymy konno z Mestii do Adiszi (ok. 8 h), małej górskiej wioski, którą zamieszkuje jedynie 8 rodzin. Odległość jaką pokonamy to 22 km. Po drodze towarzyszyć nam będzie widok pięknej góry Tetnuldi. Po dotarciu do Adiszi zwiedzimy kościółek św. Grzegorza z pięknymi freskami. Nocleg w Adiszi.

4 dzień: ADISZI – IPRARI
Po śniadaniu ruszamy w dalszą drogę do wioski Iprari (ok. 6h). Tu mieszka zaledwie 4 rodziny. Dziś pokonamy ok. 17 km, nadal w cieniu góry Tetnuldi, Katini, Gestola. Miniemy także lodowiec Adiszi. Po drodze zrobimy także przystanek przy pięknym wodospadzie, niedaleko jednej z najstarszych w tym regionie wioski – Khalde. Na nocleg dotrzemy do Iprari, gdzie zobaczymy lokalny kościółek.

5 dzień: IPRARI – USZGULI
Uszguli uważana jest za najwyżej położoną wioskę w Europie (2200 m.n.p.m.). Mieszka tutaj 60 rodzin. Dzięki swej unikatowej architekturze cała wioska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po krótkim zwiedzaniu wioski, ruszymy dalej aby dotrzeć do lodowca Szchary, najwyższego szczytu Gruzji (5068 m.n.p.m.) Zjemy lunch w malowniczej scenerii. Na nocleg wrócimy do Uszguli

6 dzień: USZGULI – TSVIRMI
Dziś odwiedzimy jedną z najpiękniejszych wiosek Górnej Swanetii – Tsvirimi, w której mieszka 30 rodzin. Po drodze oczywiście nie zabraknie cudownych krajobrazów na górskie szczyty Kaukazu. Będziemy galopować wzdłuż rzeki Inguri i miniemy starą wieżę, która ulokowana jest na wielkim kamieniu w rzece. Z wieżą związana jest legenda, ale o tym opowie nasz przewodnik. Po dotarciu do Tsvirmi, zwiedzanie wioski i odpoczynek.

7 dzień: TSVIRMI – MESTIA
Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Mestii. Wieczorem możliwość organizacji uroczystej supry z występem lokalnego zespołu. Nocleg w Mestii.

8 dzień: MESTIA – BATUMI
Przejazd do Batumi. Odpoczynek i relaks na plaży. Nocleg w Batumi. Ok. 1.30 w nocy wyruszymy na lotnisko do Kutaisi. Odprawa i wylot do Warszawy.

9 dzień: Przylot do Warszawy ok. 7 rano.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Termin/Ceny

TERMINCENA (7-9 osób)CENA (10-12 osób)CENA (13-15 osób)
16.07-24.07.20163170PLN+570USD3170PLN+530USD3170PLN+490USD
02.08-10.08.20163170PLN+570USD3170PLN+530USD3170PLN+490USD
20.08-28.08.20163170PLN+570USD3170PLN+530USD3170PLN+490USD
06.09-14.09.20163170PLN+570USD3170PLN+530USD3170PLN+490USD

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Część w PLN: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (1500 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 45 dni przed wyjazdem
 • Część w USD: płatna pilotowi pierwszego dnia po przylocie na miejsce. Banknoty USD muszą być wydane po 1996 roku, nie mogą być zniszczone, zapisane.
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Kutaisi-Warszawa to ok. 1400 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 1400 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Kutaisi-Warszawa (do kwoty 1400 PLN)
 • 7 noclegów zgodnie z programem
 • Wyżywienie dwa razy dziennie: śniadania i obiadokolacje (w kilku miejscach zamiast obiadokolacji – obiad)
 • Opiekę polskiego pilota podczas całego wyjazdu
 • Górski przewodnik podczas części konnej (przy grupie pow. 8 osób – 2 przewodników)
 • Transfery zgodnie z programem (klimatyzowany bus)
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

 • Wydatków na pamiątki

Jak się zapisać

1. Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas: kom. 506 965 755 lub napisz maila: biuro@czajkapodroze.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.
2. Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)
3. Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.
4. Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.
5. 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach, pensjonatach, kwaterach prywatnych. Podczas pobytu w Swanetii (7-12 dzień) – część pokoi ze wspólnymi łazienkami.

Galeria

Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP wjeżdżają do Gruzji na podstawie ważnego paszportu (min, 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) lub dowodu osobistego.

POGODA
Gruzja to kraj zróżnicowany geograficznie, więc pogoda jest zależna od regionu. Najogólniej – temperatura jest zwykle wyższa o ok. 10 stopni niż w Polsce o danej porze roku. W górach jednak zawsze jest chłodniej a np. w Batumi, gdzie klimat jest już podzwrotnikowy stosunkowo często zdarzają się gwałtowne opady. Najwyższe temperatury utrzymują się od połowy czerwca do końca sierpnia. We wrześniu jest już trochę chłodniej a krajobraz nabiera kolorów jesiennych. Maj zwykle też jest ciepły a budząca się do życia przyroda zachęca do przyjazdu.

CZAS
+2 godziny w stosunku do czasu w Polsce

JĘZYK
Językiem urzędowym jest język gruziński, ale praktycznie każdy Gruzin mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można także porozmawiać po angielsku.

RELIGIA
Większość Gruzinów należy do kościoła prawosławnego. Na południu kraju, głównie w Adżarii, mieszkają muzułmanie i tam natrafimy na meczety. Katolicy stanowią mniej niż 1%.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Porównywalne do cen w Polsce. Chleb – 1.4 zł butelka wody mineralnej – 1.8 zł;
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Gruzji jest LARI, które dzieli się na 100 TETRI. W Gruzji nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY, które bez problemu można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak aby banknoty były wydane po 1996 roku i nie były zniszczone. W większych miastach nie ma także problemu z dostępem do bankomatów. Płatność kartą nie jest jeszcze zbyt popularna.

INETRNET/WI-FI
Dostęp do internetu jest coraz bardziej powszechny. W większości hoteli i pensjonatów, restauracji zapewniona jest łączność za pomocą wi fi.

TELEFON
Na terenie Gruzji działa kilku operatorów telefonicznych. Najlepiej kupić starter gruzińskiego operatora (czasami na lotniskach rozdawane są bezpłatne karty SIM). Pilot na miejscu doradzi w jakiej sieci ceny są najkorzystniejsze. Średnia cena za sms do Polski wysłanego z gruzińskiego numeru to 30 groszy/ minuta za połączenie: 40 groszy/ minuta.
Proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKa ze swojego telefonu jeśli chcą Państwo skorzystać z gruzińskich kart SIM.

WTYCZKI ELEKTYRCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Gruzini jeżdżą szybko i nie do końca zgodnie z przepisami, dlatego przy przechodzeniu przez ulicę należy mieć oczy naokoło głowy. Wiele niebezpieczeństw czyha na gruzińskiego kierowcę: drugi gruziński kierowca, krowa, świnia, pieszy – dlatego mimo pozornego braku jakichkolwiek zasad Gruzini jeżdżą ostrożnie i bezpiecznie choć nam, nawykłym do europejskich zasad, może się wydawać, że na gruzińskich drogach panuje pełna samowola.

ETYKIETA PRZY STOLE
Gruzini to naród bardzo gościnny. Gościa traktują jak członka rodziny. Siedząc przy stole należy przestrzegać etykiety. Głównodowodzącym jest tzw. TAMADA. To on wygłasza toasty i dba o to by nikomu nie zabrakło wina. Wino pijemy po każdym toaście i do dna Stoły są zwykle suto zastawione i cały czas należy coś zagryzać  Kuchnia gruzińska jest przepyszna, więc od razu należy odpuścić wszelkie diety i rozkoszować się lokalnymi smakołykami. W zależności od regionu, nasi piloci będą polecać lokalne pyszności.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu. Gruzja została obficie zaopatrzona w źródła wód mineralnych – większość z nich można zakupić w sklepach m. in. borżomi, likani, sairme, nabehlawi, bahmaro.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp.

O CZYM WARTO PAMIETAĆ
– do cerkwi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą – przydadzą się podczas zwiedzania skalnych miast i wycieczek w górskich miejscowościach; sandały, klapki pod prysznic, dla bardziej wrażliwych – buty do pływania, gdyż plaże w Batumi są kamieniste
– lekka kurtka przeciwdeszczowa

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– doskonałe gruzińskie wino, choć spory wybór tego trunku dostępny jest już w Polsce; czacza – gruziński bimber
– gruzińska herbata
– wszelkiego rodzaju tradycyjne czapki
– ręcznie robione skarpety
– filcowe zabawki
– emaliowana biżuteria
– akcesoria do picia wina: kielichy, kanci – rogi
– przyprawy: adżyka, sól swańska, chmeli suneli

Opis transportu

 • wynajęty komfortowy bus z klimatyzacją – podczas trannsferów
 • konie – w Swanetii

Specyfikacja wyjazdu

Gruzja – wyprawa konna to to wyjątkowy wyjazd, który pozwoli na zobaczenie pięknej Swanetii z perspektywy siodła.. Część wyjazdu będziemy poruszać się wynajętym busem, natomiast podczas pobytu w górach Swanetii będziemy przemieszczać się konno. Program został zbudowany tak, aby odwiedzić niedostępne dla zwykłego turysty wioski górskie, a na koniec odpocząć na plażach Batumi.

Potrzebne dokumenty

Obywatele RP wjeżdżają do Gruzji na podstawie ważnego paszportu (min, 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) lub dowodu osobistego.

Mapa

Chcesz zarezerwować wycieczkę? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!