Dlaczego warto?

 • Poznasz 3 kraje kaukaskie podczas 1 wyjazdu
 • Napijesz się wina w Gruzji, koniaku w Armenii i herbaty w Azerbejdżanie
 • Podróż w małej grupie (7-15 osób)

 

Chcesz poznać Kaukaz Południowy podczas jednego wyjazdu?
Chcesz zobaczyć wspaniałe krajobrazy – od monumentalnych gór Kaukazu, przez pustynie, jeziora aż po Morze Czarne?
Chcesz dowiedzieć się w czym różni a w czym podobni są do siebie Gruzini, Azerowie i Ormianie?
Chcesz skosztować 3 przepysznych i rywalizujących ze sobą kaukaskich kuchni?
Chcesz zobaczyć maksymalnie dużo, przy jednoczesnym delektowaniu się gruzińskim winem lub azerską herbatą?

Jeśli TAK, ten wyjazd jest właśnie dla Ciebie!

Zaczniemy od Gruzji i jej najciekawszego regionu – Swanetii z tajemniczymi wieżami obronno-mieszkalnymi; odwiedzimy Tbilisi, gdzie przespacerujemy się po urokliwej starówce i zaznamy kojących kąpieli w łaźniach siarkowych; zwiedzimy półpustynne tereny na wschodzie kraju; zasmakujemy w kachetyjskim winie; pojedziemy w końcu do Kazbegi, gdzie Wielki Kaukaz jest na wyciągnięcie ręki.
Następnie udamy się do Armenii – zwiedzimy położone w zupełnej głuszy klasztory: Haghpat  czy Noravank; odpoczniemy nad Sewanem – czyli armeńskim morzem; obejrzymy największy cmentarz chaczkarów i zakończymy ormiańską  przygodę w Erewaniu.
Wrócimy na moment do Gruzji aby przesiąść się do pociągu i nocą przejechać do Azerbejdżanu, aby przekonać się, że to nie tylko kraj ropą płynący. Poznamy przepiękne Baku, które urzeka swoją starówką, odwiedzimy świątynię czcicieli ognia w Surachanach, zobaczymy księżycowe krajobrazy pustyni błotnych, zwiedzimy pałace chanów w Szekach. Wszystkie atrakcje umilać nam będzie smak azerskiej herbaty podawany w tulipanowych szklaneczkach.

Podczas tego wyjazdu zobaczymy 3 różne kraje, zwiedzimy zabytki należące do 3 różnych kultur, poznamy 3 różne tradycje, spróbujemy 3 różnych kuchni. Jednak jedno pozostanie zawsze bez zmian – niewymuszona GOŚCINNOŚĆ mieszkańców tych krajów. Mimo zmieniających się krajobrazów – przychylne nastawienie nigdy się nie zmieni.

Więcej o Kaukazie na naszym blogu:

Zobacz podobne wyjazdy

Program

1 dzień: Nocny wylot z Warszawy – zgodnie z rozkładem lotów: 23.55.

2 dzień: KUTAISI – ZUGDIDI – MESTIA
Wczesnoporanny przylot do Kutaisi; przejazd do Zugdidi na śniadanie i wymianę pieniędzy; kontynuowanie przejazdu malowniczą drogą do Mestii – stolicy regionu Swanetia, słynącego z wież obronno-mieszkalnych. Po drodze zatrzymamy się przy tamie na rzece Inguri – drugiej pod względem wysokości tamie łukowej na świecie. Po krótkim odpoczynku – zwiedzanie Mestii. Nocleg w Mestii.

3 dzień: USZGULI
Wycieczka samochodami terenowymi do Uszguli. Mimo krótkiego dystansu dzielącego Uszguli od Mestii dojazd zajmuje ok. 3 godzin – wspaniałe krajobrazy po drodze i górska droga nie pozwalają na rozwijanie nadmiernej szybkości. Spacer wsród starej zabudowy Uszguli z niesamowitym widokiem na najwyższy szczyt Gruzji – Szcharę. Powrót na nocleg do Mestii.

4 dzień: MESTIA – TBILISI
Przejazd do Tbilisi – stolicy Gruzji. Na trasie przystanek w Jaskini Prometeusza w okolicach Kutaisi – jaskini z przepięknymi formami naciekowymi. Kontynuowanie przejazdu do Tbilisi. Nocleg w Tbilisi.

5 dzień: TBILISI
Całodzienne zwiedzanie Tbilisi. Spacer urokliwymi uliczkami Starego Miasta, zwiedzanie cerkwi Metechi, Sioni, Anczischati; podziwianie panoramy miasta z Twierdzy Narikała. Nocleg w Tbilisi.

6 dzień: DAWID GAREDŻA – KACHETIA
Przejazd przez półpustynię do Dawid Garedża – pięknie położonego klasztoru, tuż przy granicy z Azerbejdżanem. Potem przejedziemy do Kachetii – regionu słynącego z uprawy winorośli. Degustacja wina u lokalnego gospodarza oraz degustacja czurczcheli. Zwiedzanie malowniczego miasteczka Sighnaghi. Nocleg w okolicach Sighnaghi.

7 dzień: TBILISI – GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA – KAZBEGI – TBILISI
Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną aż do miasteczka Kazbegi. Po drodze przystanek przy twierdzy Ananuri, zbiorniku Żinwali oraz punkcie widokowym przy pomniku Przyjaźni Gruzińsko – Radzieckiej niedaleko przełęczy Dżwari (2370 m.n.p.m.). Po południu wyjazd samochodami terenowymi do cerkwi Cminda Sameba, którą wybudowano na wysokości ponad 2000 m.n.p.m z widokiem na najsłynniejszy szczyt Gruzji – Kazbek (5033 m.n.pm). Powrót na nocleg do Tbilisi.

8 dzień: TBILISI – SANAHIN – HAGHPAT – SEWAN
Przejazd do Armenii. Zwiedzanie zabytków Armenii Północnej, malowniczo położonych wśród wzgórz kompleksów świątynnych: Sanahin i Haghpat. Nocleg w Sewan lub Vanadzor.

9 dzień: SEVANAVANK – NORATUS – NORAVANK – EREWAŃ
Poranne zwiedzanie kompleksu Sevanavank – położonego nad jeziorem Sewan, które nazywane jest Morzem Armenii. Przejazd do Noratus – zwiedzanie cmentarza, gdzie mieści się największa w Armenii liczba chaczkarów. Następnie przejazd do Noravank – zwiedzanie kompleksu klasztornego wybudowanego wśród czerwonych skał. Po tak intensywnym dniu przejazd na nocleg do Erewania – stolicy Armenii. Po drodze możliwość przystanku w fabryce wina na degustację. Nocleg w Erewaniu.

10 dzień: GARNI – GEGARD
Przejazd i zwiedzanie Garni, które słynie z bazaltowej świątyni poświęconej bogu słońca. Następnie przejazd do Gegard – zespołu klasztornego z IV w. Powrót do Erewania – zwiedzanie stolicy Armenii: Plac Republiki, Plac Wolności, Kaskady i nocna panorama miasta. Nocleg w Erewaniu.

11 dzień: EREWAŃ – TBILISI
Poranny wyjazd do Tbilisi. Przed podróżą do Azerbejdżanu – wizyta w łaźniach siarkowych. Przejazd nocnym pociągiem z Tbilisi do Baku. Podróżujemy w przedziałach sypialnych 4 os.

12 dzień: BAKU
Poranny przyjazd do Baku – stolicy Azerbejdżanu. Zwiedzanie miasta, m.in. Baszta Dziewicza, z której rozciąga się wspaniały widok na panoramę miasta; Pałac Szachów Szyrwanu, Muzeum Dywanów. Wieczorem spacer nadmorską promenadą. Nocleg w Baku.

13 dzień: SURACHANY – YANAR DAG
Wycieczka do miejscowości Surachany, gdzie podziwiać można świątynię Czcicieli Ognia. Następnie przejazd do Yanar Dag – miejsca wiecznie płonących skał. Nocleg w Baku.

14 dzień: GOBUSTAN
Wycieczka na pustynię błotną – Gobustan. Można tam podziwiać niesamowite, księżycowe krajobraz z wulkanami błotnymi w tle. Po drodze zwiedzanie Muzeum Archeologicznego. Wyjazd nocnym pociągiem do Tbilisi.

15 dzień: TBILISI – GORI – UPLISCYCHE – KUTAISI
Poranny Przyjazd do Tbilisi a następnie przejazd do Kutaisi. Po drodzę zwiedzanie Gori – miasta, w którym urodził się Józef Stalin. Dla chętnych zwiedzanie muzeum, które prezentuje życie dyktatora. Następnie zwiedzanie skalnego miasta Upliscyche – jednego z najstarszych ośrodków miejskich na terenie Gruzji. Nocleg w Kutaisi. Przejazd na lotnisko około godz. 3.30 rano, odprawa, wylot do Warszawy.

16 dzień: POŻEGNANIE
Wczesnoporanny przylot do Polski (ok. 7.30)

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/Cena

TERMINCENA (5-6 osób)CENA (7-9 osób)CENA (10-15 osób)
06.08-21.08.20163570PLN+1170USD3570PLN+1110USD3570PLN+1070USD
17.09-02.10.20163570PLN+1170USD3570PLN+1110USD3570PLN+1070USD
08.10-23.10.20163570PLN+1170USD3570PLN+1110USD3570PLN+1070USD

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Część w PLN: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (1500 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 45 dni przed wyjazdem
 • Część w USD: płatna pilotowi pierwszego dnia po przylocie na miejsce. Banknoty USD muszą być wydane po 1996 roku, nie mogą być zniszczone, zapisane.
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Kutaisi-Warszawa to ok. 1400 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 1400 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie  Warszawa-Kutaisi-Warszawa (do kwoty 1400 PLN)
 • Noclegi zgodnie z programem: 12 nocy w hotelach***/**** i pensjonatach, 2 noclegi w pociągu (kuszetki)
 • Wyżywienie 2 razy dziennie
 • Opiekę polskiego pilota
 • Transport zgodnie z programem (wynajęty bus, pociąg)
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Wizę do Azerbejdżanu

Cena nie obejmuje

 • Wydatków na pamiątki
 • Biletów wstępu ok. 40-50 USD
 • Wycieczki do Uszguli ok. 30-40 USD/os.
 • Łaźni siarkowych w Tbilisi ok. 10 USD/os.

Jak się zapisać

1. Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas: kom. 506 965 755 lub  napisz maila: biuro@czajkapodroze.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.
2. Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)
3. Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.
4. Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.
5. 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3* i 4* oraz pensjonatach.  Pokoje 2 i 3-osobowe.

Galeria

Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
W każdym z tych trzech krajów panują inne przepisy wjazdowe – należy zabrać więc ze sobą PASZPORT ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z Kaukazu. Do Gruzji i Armenii obywatele RP nie potrzebują wiz, natomiast wiza wymagana jest przy wjeździe do Azerbejdżanu. Nasze biuro zajmie się formalnościami wizowymi przed wyjazdem-  szczegóły zostały opisane w ofercie.

POGODA
Będziemy w 3 krajach, które najogólniej nie różnią się wiele od siebie pod względem pogody. Najwyższe temperatury będą w Azerbejdżanie, natomiast w Gruzji i Armenii temperatura jest zwykle wyższa o ok. 10 stopni niż u nas o danej porze roku. W górach jednak zawsze jest chłodniej a np. w Batumi, gdzie klimat jest już podzwrotnikowy stosunkowo często zdarzają się gwałtowne opady. Najwyższe temperatury utrzymują się od połowy czerwca do końca sierpnia. We wrześniu jest już trochę chłodniej a krajobraz nabiera kolorów jesiennych. Maj zwykle też jest ciepły a budząca się do życia przyroda zachęca do przyjazdu.

CZAS
Gruzja: +2 godziny w stosunku do czasu w Polsce; Armenia i Azerbejdżan: +3 godziny w stosunku do czasu w Polsce

JĘZYK
W każdym z tych 3 krajów językami urzędowymi są kolejno: j. gruziński, j. azerbejdżański, j. ormiański. Jednak praktycznie wszędzie porozumieć się można w języku rosyjskim a z młodszym pokoleniem czasem także w języku angielskim.

RELIGIA
W Gruzji i Armenii przeważa prawosławie, w Azerbejdżanie główna religia to islam.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
W Gruzji i Armenii – porównywalne do cen w Polsce. W Azerbejdżanie, przede wszystkim w Baku, ceny o około 20% wyższe.
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce + dodatek na wyższe ceny w Azerbejdżanie.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Gruzja: LARI; Armenia: DRAM; Azerbejdżan: MANAT
W żadnym z tych krajów nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY, które bez problemu można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak aby banknoty były wydane po 1996 roku i nie były zniszczone. W większych miastach nie ma także problemu z dostępem do bankomatów. Płatność kartą nie jest jeszcze zbyt popularna.

INETRNET/WI-FI
Dostęp do internetu jest coraz bardziej powszechny szczególnie w Gruzji. Mimo tego nie jest standardem. Kafejki internetowe są w większych miastach, jednak ich ceny są stosunkowo wysokie. Coraz więcej restauracji i hoteli w większych miastach udostępnia sieć Wi-Fi.

TELEFON
Najlepiej kupić starter lokalnego operatora. Pilot na miejscu doradzi w jakiej sieci ceny są najkorzystniejsze.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Pod względem brawurowego prowadzenia samochodu wszystkie te trzy kraje przodują , dlatego przy przechodzeniu przez ulicę należy mieć oczy naokoło głowy. Mimo szybkiej jazdy, miejscowi są świetnymi i pewnymi kierowcami, choć nie mają łatwego zadania, gdyż sporo dróg jest w niezbyt dobrym stanie.

ETYKIETA PRZY STOLE
GRUZJA
Gruzini to naród bardzo gościnny. Gościa traktują jak członka rodziny. Siedząc przy stole należy przestrzegać etykiety. Głównodowodzącym jest tzw. TAMADA. To on wygłasza toasty i dba o to by nikomu nie zabrakło wina. Wino pijemy po każdym toaście i do dna Stoły są zwykle suto zastawione i cały czas należy coś zagryzać  Kuchnia gruzińska jest przepyszna, więc od razu należy odpuścić wszelkie diety i rozkoszować się lokalnymi smakołykami. W zależności od regionu, nasi piloci będą polecać lokalne pyszności.

ARMENIA
Tu sytuacja wygląda podobnie jak w Gruzji. Mimo, że funkcja Tamady nie jest aż tak szeroko rozwinięta.

AZERBEJDŻAN
Miejscowi nie ustępują w gościnności swoim sąsiadom. Tu na stole oprócz smakołyków lokalnej kuchni, zawsze znajdzie się herbata, podawana w zgrabnych tulipanowych szklaneczkach i często zagryzana cukierkami. Parzenie herbaty to rytuał. Często nawet sprzedawcy w sklepach zaproponują nam ten napój aby umilić nam zakupy.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem na Kaukaz nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do cerkwi i do meczetu wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą – przydadzą się podczas zwiedzania skalnych miast i wycieczek w górskich miejscowościach; sandały, klapki pod prysznic, dla bardziej wrażliwych – buty do pływania, gdyż plaże w Batumi są kamieniste

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
GRUZJA
– doskonałe gruzińskie wino, choć spory wybór tego trunku dostępny jest już w Polsce; czacza – gruziński bimber
– gruzińska herbata
– wszelkiego rodzaju tradycyjne czapki
– ręcznie robione skarpety
– filcowe zabawki
– emaliowana biżuteria
– akcesoria do picia wina: kielichy, kanci – rogi
– przyprawy: adżyka, sól swańska, chmeli suneli

ARMENIA
– rękodzieło, czapki, skarpety
– ręcznie wykonana biżuteria srebrna
– obrusy
-prawdziwy ormiański koniak, wino z granatów
– basturma – przysmak ormiański (surowa, wołowa polędwica suszona w ziołach)
– dżem z całych orzechów włoskich
– przyprawy
– orzechy w miodzie
– duduk – ludowy instrument muzyczny z drzewa morelowego – jeden z symboli Armenii
– obrazy wykonane przez lokalnych artystów
– kawa idealnie nadająca się do parzenia w tyglach
-dżezwy (inaczej zwane „turki”) – tygle do parzenia kawy

AZERBEJDŻAN
– słynne szklaneczki na herbatę
– chusty jedwabne
– dywany (choć te wielkością są kłopotliwe do przewozu)

Opis transportu

 • Wynajęty komfortowy bus z klimatyzacją
 • Trasa Tbilisi – Baku – Tbilisi: nocny pociąg, wagony sypialne 4-osobowe

Specyfikacja wyjazdu

Planeta Kaukaz to wyjazd dla osób, które podczas jednego wyjazdu chcą zobaczyć maksymalnie dużo w 3 krajach. Nocujemy w hotelach i pensjonatach, podróżujemy zarówno wynajętym busem jak i nocnym pociągiem. Takie zróżnicowanie pozwoli na lepsze poznanie „klimatu” Kaukazu, przybliży do lokalnej codzienności.

Potrzebne dokumenty

POTRZEBNE DOKUMENTY
GRUZJA – paszport lub dowód osobisty (dokumenty ważne co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu)
ARMENIA – paszport
AZERBEJDŻAN – paszport z wizą

FORMALNOŚCI WIZOWE – Azerbejdżan.
Nasze biuro zajmie się wszelkimi formalnościami związanymi z uzyskaniem wizy do Azerbejdżanu. Celem uzyskania wizy najpóźniej 45 dni przed wyjazdem należy przesłać do naszego biura drogą mailową:
skan paszportu (strona ze zdjęciem)
zdjęcie paszportowe w formacie JPG
wypełniony wniosek wizowy (wzór dostępny w naszym biurze)
O wszelkich szczegółach wypełniania wniosków i specyfikacji dokumentów potrzebnych do uzyskania wizy będziemy informować mailowo każdego uczestnika wyjazdu.

Mapa

Chcesz zarezerwować wycieczkę? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!